..:::Forum columbofil:::..
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
..:::Forum columbofil:::..

---->>> Un forum dedicat tuturor crescatorilor de porumbei <<<----
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Paramixoviroza

In jos 
+7
creanga eusebiu
ionut190
CoToY
jujitu_scarlat
Admin
covrig
george_isteaua
11 participanți
AutorMesaj
george_isteaua
membru aur
membru aur
george_isteaua


masculin
Numarul mesajelor : 211
Varsta : 34
Localitate : Husi , Vaslui
Hobbiuri : Columbofil
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 14/01/2008

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime24th Ianuarie 2008, 22:35

Cum putem trata porumbeii de paramixoviroza ???
Mai exista vreun leac de salvare ?????
Astept raspuns..............................
Sus In jos
http://jorjel90.sunphoto.ro
george_isteaua
membru aur
membru aur
george_isteaua


masculin
Numarul mesajelor : 211
Varsta : 34
Localitate : Husi , Vaslui
Hobbiuri : Columbofil
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 14/01/2008

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime24th Ianuarie 2008, 22:40

am un pui care sa imbolnavit de paramixoviroza si lam separat de ceilalti porumbei cand am vazut ca i bolnav . nu puteam sai rup gatu ca parintii lui sunt porumbei de la columbofili mari si fratii lui sunt aproape (campioni) dupa ce lam separat mam dus imediat si miam vacinat porumbeii
lam vacinat si e el dar vad ca inca nu sia revenit si are tulburari de vedere este foarte agresiv nu pot sa pun mana pe el ca ma ciupeste ........
Ajutatima si pe mine sa l vindec .
Mai sunt sperante pt acest porumbel??
Sus In jos
http://jorjel90.sunphoto.ro
covrig
membru fidel
membru fidel



Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 02/01/2008

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime25th Ianuarie 2008, 01:56

eu am avut un porumbel si sa facut bn
da nu trebuia sa ai faci vaccinu ca al pote agrava si mai rau
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime26th Ianuarie 2008, 21:33

fa-i la sota
e vaccin activ...fie scapa fie nu
Sus In jos
Admin
Administratori
Administratori
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 139
Varsta : 57
Localitate : romania
Hobbiuri : crestere de pasari si animale
Data de inscriere : 30/12/2007

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime26th Ianuarie 2008, 23:05

EU AM PROBLEME IN FIECARE AN CU BOALA ASTA SI APARE INAINTE DE VACCIN LA MINE ASCULTAMA POLIVIT DE PUS IN APA IZOLAT SI LA CALDURA SI DEPINDE DE PORUMBEL
Sus In jos
http://www.crescatorul.com
jujitu_scarlat
membru fidel
membru fidel
jujitu_scarlat


masculin
Numarul mesajelor : 15
Varsta : 29
Localitate : vaslui
Hobbiuri : porumbei voiajori
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 29/01/2008

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime30th Ianuarie 2008, 00:14

tot ce stiu desre aceasta boala stiu ca i grava si rar mai scapa cate un por cu viata
Sus In jos
CoToY
Moderatori
Moderatori
CoToY


masculin
Numarul mesajelor : 120
Varsta : 33
Localitate : Campina-Prahova
Hobbiuri : porumbeii
Data de inscriere : 02/01/2008

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime30th Ianuarie 2008, 15:54

Paramixoviroza:
semnele bolii:boala se manifesta diferit s necaracteristic.la inceput poate pare o usoara coriza,cu stranuturi si cu scurgeri nazale.s poate observa si o usoara conjuctivita,insotita de lacrimare si de tumefactie a pleoapei.
putem confunda la inceput aceste simptome cu aparitia unei corize infectioase.
apare diareea apoasa,o sete accentuata,gusa la palpare cu un continut ridicat d apa si se reduce pofta de mancare.
aceste manifestari se accentueaza si apar contractii ale muschilor gatului,aripilor,tulburari de echilibru si un mers ezitant.la orice c zgomot sau cand se produce agitatia pasarilor,apare accentuarea acestor contractii,aparand rasuciri ale gatului si capului la 180 d grade.apar apoi pareze ale aripilor,mai rar la picioare,pasarea se hraneste din c in c mai putin,nu mai reuseste sa nimereasca cu ciocul grauntele,iar miscarile devin epileptiforme.poate fi afectat s nervul optic,astfel putand apare decolorarea a ochiului si implicit tulburari de vedere.
daca boala apare in timpul naparlirii,se pot vedea pene cu scurgeri d sange,iar anumite pene aparea ori prea scurte ori prea lungi si subtiri.daca virusul are tulpina virulenta(velogena),porumbeii mor,altii raman tarati,cu tulburari nervoase,pareze.sunt situatii,in cazul unor tulpini mai putin virulente,ca porumbeii sa-si amelioreze starea clinica,sa se vindece aparent,dar sa fie multa vreme purtatori si eliminatori de virusi.
Masuri de prevenire si combatere:
se interzice accesul persoanelor straine in crescatorie
se vor izola porumbeii suspecti si cei cu semne clinice
se vor opri de la zbor toti porumbeii suspecti
se va tine in carantina pe o perioada de 10-14 zile orice por. nou-venit in crescatorie
se vor vaccina porumbeii de [b]2 ORI PE AN,cu vaccin specific paramixovirozei
se vor respecta regulile de igiena generala in adapost se se va fc dezinfectie de cel putin 2 ori p an

TRATAMENT:
VACCINARE SE FACE CU VACCINURII VII,CUM ESTE VACCINUL La Sota SAU CU VACCINURI INACTIVATE(CU VIRUS MORT),CUM AR FI COLUMBOVACUL SAU PARAMIXOVACOL SAU NEDEVAC.
DE OBICEI VACC La Sota SE FC KND A APARUT BOALA,PT A CONFERI LA PORUMBEII SANATOSI O IMUNITATE RAPIDA,DAR DE SCURTA DURATA SI CU ADMINISTRARE OCULONAZALA.LA ACEST TIP DE VACCINARE,SE MAI PRESTEAZA SI PUII CU PRIMA VACCINARE PT A-I PREVENI RAPID U O EVENTUALA INFECTIE,DAT FIIND FAPTUL K ACESTIA NU SUNT PROTEJATI SUFICIENT D LA VARSTA D 20-30 DE ZILE.ACEASTA VACCINARE ESTE DE MOMENT CU O PROTECTIE DE 15-20 DE ZILE SI SE IMPUNE VACCINAREA CU VACCIN INACTIV CE REPREZ O PROTECTIE DE MINIM 6 LUNI.
Inrtretinerea imunitati se face din 6 in 6 luni,in asa fel incat tot efectivul sa fie cuprins in vaccinare,pe tot timpul dintre vaccinari

poate mai citit s voi din cand in cand d bolile porumbeilor.mai ales de paramixoviroza.nu se fk tratamente cu zc unu s altu.cititi s invatati un pik despre bolile porumbelului.nu va zc cu suparare sau k va critic dar tot vad unu s altu k isi da cu parere.s eu am avut probleme cu ei dar nu am iertat nimik.am sacrificat tot.akm fiecare fc cum crede.nu imi luati comentariu in nume de rau.nimeni nu sa nascut invatat.vant in pene s succes la zboruri
Sus In jos
http://www.cotoy.sunphoto.ro
ionut190
membru fidel
membru fidel
ionut190


masculin
Numarul mesajelor : 18
Varsta : 32
Localitate : husi
Hobbiuri : porumbei , altele :D
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 30/01/2008

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime30th Ianuarie 2008, 23:40

nus ce sa zic daca il vaccinezi cu la sota sar putea sa traiasca
Sus In jos
creanga eusebiu
membru fidel
membru fidel



masculin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 32
Localitate : deleni
Hobbiuri : columbofilia si apicultura
Stare de spirit : ok cred
Data de inscriere : 13/02/2008

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime16th Februarie 2008, 11:01

buna va rog ajutati-ma si pi mine ca sunt incepator si vreau sa stiu ...ce sa fac cu un porumbel de al meu care are penele cam cifulite si mai invarte capu dar nu stranuta sau alte simptome ale paramyxoviroze ce sa-i fac ce tratament sa-i fac sau nu exista... Crying or Very sad
Sus In jos
creanga eusebiu
membru fidel
membru fidel



masculin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 32
Localitate : deleni
Hobbiuri : columbofilia si apicultura
Stare de spirit : ok cred
Data de inscriere : 13/02/2008

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime16th Februarie 2008, 11:27

am uitat de id-u meu eusebiu_seby45 va rog molt Crying or Very sad
Sus In jos
CoToY
Moderatori
Moderatori
CoToY


masculin
Numarul mesajelor : 120
Varsta : 33
Localitate : Campina-Prahova
Hobbiuri : porumbeii
Data de inscriere : 02/01/2008

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime16th Februarie 2008, 20:32

rupei gatu......sanse nu prea mai sunt.....sau incearca s fai la sota s vz c se intampla...separal s nu se ia s la ceilalti.....sa ne zc c ai fkt cu el.bafta.vant in pene
Sus In jos
http://www.cotoy.sunphoto.ro
carpineanu flavio
membru
membru



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 40
Localitate : Turda jud.Cluj
Data de inscriere : 17/02/2008

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime18th Februarie 2008, 17:06

nu exista decat tratament profilactic adica vaccinul.o data afectati porumbeii nu s emai trateaza ...chiar daca le trece vor ramane cu sechele fie vizibile sau nu
Sus In jos
creanga eusebiu
membru fidel
membru fidel



masculin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 32
Localitate : deleni
Hobbiuri : columbofilia si apicultura
Stare de spirit : ok cred
Data de inscriere : 13/02/2008

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime18th Februarie 2008, 17:31

da ziceti si mie daca acest vaccin pt paramixoviroza.........
afecteaza imperecheream la porumbei.....ca am auzit ca trebuie desperecheati cand le faci vaccinu dar eu cel potin cat de incepator sunt nu vad motivul pentru a desperechea porumbeii Question
Sus In jos
creanga eusebiu
membru fidel
membru fidel



masculin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 32
Localitate : deleni
Hobbiuri : columbofilia si apicultura
Stare de spirit : ok cred
Data de inscriere : 13/02/2008

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime18th Februarie 2008, 17:32

si eu vaccin am agasit doar columbovac
Sus In jos
CoToY
Moderatori
Moderatori
CoToY


masculin
Numarul mesajelor : 120
Varsta : 33
Localitate : Campina-Prahova
Hobbiuri : porumbeii
Data de inscriere : 02/01/2008

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime18th Februarie 2008, 17:34

da domnu carpineanu aveti dreaptate:Dasa e....dar poate uni sa dea puii bolnavi sau nu...akma depinde d pormbel:D
Sus In jos
http://www.cotoy.sunphoto.ro
creanga eusebiu
membru fidel
membru fidel



masculin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 32
Localitate : deleni
Hobbiuri : columbofilia si apicultura
Stare de spirit : ok cred
Data de inscriere : 13/02/2008

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime21st Februarie 2008, 15:51

porumbelul ala de care v-am spus mai de mult
so revenit lol!
i-am facut nish vitamine si columbovac dar nu cred ca acest vaccin so facut efecut da na important e ca s-o vindecat
Very Happy
Sus In jos
Adela
membru
membru



feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 44
Localitate : Bucuresti
Data de inscriere : 27/10/2008

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime27th Octombrie 2008, 11:03

Buna dimineata, tuturor.

Am gasit site-ul vostru, am citit ceea ce ati postat si as dori cateva indrumari de la voi, care ati cresteti si cunoasteti porumbeii.
Am gasit de o saptamana un pui de porumbel intr-o gradinita la marginea strazii, era foarte speriat si flamand, parea istovit ca l-am prins fara prea mare efort. Cred ca are o luna, fiindca inca nu are ciocul solidificat decat jumatate, jumatate este inca moale. Nu stie inca sa zboare.
Din cate am citit pe forumul dvs., puiul pare sa aiba (sau sa fi avut) paramixoviroza. Nu nimereste boabele cu ciocul, bea multa apa, cand il las singur se agita si se invarte in cerc, da capul pe spate cand inghite boabele, are o aripa mai lasata si un usor tremur al capului.
Pe de alta parte nu are capul sucit, nu refuza mancarea (desi eu ii dau in cioc - nu poate manca inca singur), in cea mai mare parte nu are ganaiatul moale (desi este verde inchis), se ciugule si in ultimele zile a dat semne de inviorare.
In primele zile a dormit foarte mult. Si acum doarme mult, dar nu ca in primele doua trei zile. Are destul de putine momente in care este vioi si dormic sa afle ce este in camera, cea mai mare parte a timpului sta sau doarme. Are si momente de voiciune, cand alearga prin toata casa si are chef sa se ciugule, dar si momente cand sta zgribulit si nu reactioneaza la zgomotele din jur. Cand nu il bag in seama si il las singur, de multe ori incepe sa se agite si se invarte in cerc. Am observat ca o aripa o “uita” mai in jos, atarnandu-i usor fata de cealalta. O poate insa misca si cand il pun pe o margine unde trebuie sa se echilibreze cu aripile am vazut ca are un echilibru bun.
In prima seara cand l-am gasit l-am pus intr-o cutie, aproape de caloriferul electric (deci la caldura) si a dormit incontinuu. Am observat ca face zgomot, ca un sforait, ca un harjait din gat si m-am gandit ca este racit sau are o problema cu respiratia. Am fost cu el la veterinar, veterinarul mi-a spus ca este racit, ca nu are viroza, si i-a dat antibiotic si vitamine pe care i le adminstrez de 6 zile. E drept insa ca l-a consultat doar 5 minute. Dupa o zi de administrat medicamentele pot spune ca a mancat mai bine si a fost mai vioi, iar de doua-trei zile nu a mai “sforait” asa de tare, a avut chiar perioade de somn absolut linistit.
L-am hranit eu in primele doua zile, cu paine, grau si apa, apoi am observat in a treia zi ca ar vrea sa manance singur; pare sa vrea sa ciubuleasca boabe de pe jos, insa nu reuseste sa le apuce, ca si cum nu ar avea o buna precizie, da cu ciocul alaturi de boabe. Am citit ca acestea ar fi simptomele paramixovirozei. Vroiam insa sa stiu daca nu face asta fiindca este pui si inca nu stie sa se hraneasca singur. Daca este urmarea unei boli se mai poate vindeca, sau va avea tot timpul aceasta problema? De cand il hranesc eu a avut destul de rar initiativa de a mai incerca singur sa manance de pe jos.
Excrementele i-au fost moi la inceput, acum cred ca sunt normale. Nu pot spune daca bea prea multa apa fiindca nu pot sa-mi dau seama (nu stiu cata apa ar trebui sa bea).

As vrea sa imi spuneti cateva lucruri despre cum sa-l inzdravenesc, sau sa-l cresc, cat manca, cat ar trebui sa fie de vioi, etc. Iar daca credeti ca este bolnav as vrea sa imi spuneti ce pot sa fac sa-l vindec. Mi s-a parut ca este un pui puternic, care lupta sa traiasca si as vrea sincer sa fac ceva bun pt el.

De asemenea, eu nu ma pricep la porumbei. Daca cineva dintre voi a mai inzdravenit un pui, a mai avut grija de un pui asa si fie se poate ocupa de el, fie ma ajuta pe mine sa o fac, v-as ruga sa-mi scrieti pe adresa de mail: adeserban@yahoo.com.

Multumesc mult.

astept raspunsul vostru
Sus In jos
cata
membru fidel
membru fidel
cata


masculin
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 39
Localitate : brasov
Data de inscriere : 23/01/2009

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime23rd Ianuarie 2009, 22:32

salut. sunt cata
am si eu o problema cu porumbeii. de vreo 2 saptamani imi moare cam 1 pe zi. nu mai pot sta pe propriile picioare, se sprijina in cioc si mor in scurt timp, iar un pui, de cateva zile isi tot suceste gatul pe spate dar inca traieste. Din cate am citit pare a fi paramixoviroza. In momentul de fata credeti ca ii mai pot salva pe ceilalti.
Stie cineva ce as putea sa mai fac de acum in colo?
Mersi
Sus In jos
cata
membru fidel
membru fidel
cata


masculin
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 39
Localitate : brasov
Data de inscriere : 23/01/2009

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime24th Ianuarie 2009, 17:02

nu stie nimeni sa imi dea un raspuns.adresa mea este:cata.stanciu@yahoo.com
Sus In jos
CoToY
Moderatori
Moderatori
CoToY


masculin
Numarul mesajelor : 120
Varsta : 33
Localitate : Campina-Prahova
Hobbiuri : porumbeii
Data de inscriere : 02/01/2008

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime26th Ianuarie 2009, 16:35

pentru cata...separai pe cei cu simptome de cei care inca sunt zdraveni si fale un vaccin.si punele nijte vitamine in apa
Sus In jos
http://www.cotoy.sunphoto.ro
cata
membru fidel
membru fidel
cata


masculin
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 39
Localitate : brasov
Data de inscriere : 23/01/2009

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime26th Ianuarie 2009, 21:21

mersi mult pt sfat cotoy,dar ce vaccin sa le fac si ce vitamine sa le dau?am fost la farmacia veterinara si mia zis ca nu are vaccinul care imi trebuie dar oricum ala trebuie facut inaintea sezonului rece.mia dat niste pastile sa le dau cite o jumatate la fiecare timp de cinci zile.am mai avut probleme cu ei acum vreo5-6 ani nu le-am dat nimic ca nu am stiut ce si mi-au murit jumatate din ei.
Sus In jos
george_isteaua
membru aur
membru aur
george_isteaua


masculin
Numarul mesajelor : 211
Varsta : 34
Localitate : Husi , Vaslui
Hobbiuri : Columbofil
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 14/01/2008

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime28th Ianuarie 2009, 18:41

iam facut un columbovac si sia revenit dar nu lam zburat anu trecut anu asta sal vad ce poate Very Happy
Sus In jos
http://jorjel90.sunphoto.ro
cata
membru fidel
membru fidel
cata


masculin
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 39
Localitate : brasov
Data de inscriere : 23/01/2009

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime12th Februarie 2009, 21:26

am o nelamurire daca ma puteti ajuta:vecinul meu are o porumbita care a scos vreo 4 serii de pui,problema este ca hraneste puii doar vreo 4-5 zile apoi numai porumbelu le da de mincare pina ies la zbor.ce are?
Sus In jos
geany_cta
membru
membru



masculin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 43
Localitate : constanta
Hobbiuri : columbofilia
Data de inscriere : 31/05/2009

Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime31st Mai 2009, 19:34

https://www.youtube.com/watch?v=tz-F1WxDGNs&feature=related
aici se vorbeste de aceasta boala de care au fost afectati 3 porumbei de ai mei.mai exista leac?am vazut pe alte forumuri ca le-au dat vitamine sau i-au vaccinat.eu i-am izolat si nu am mai avut alte cazuri.am sa fac tot ce imi sta in putinta sa ii salvez...ce as putea sa le mai dau?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Paramixoviroza Empty
MesajSubiect: Re: Paramixoviroza   Paramixoviroza Icon_minitime

Sus In jos
 
Paramixoviroza
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
..:::Forum columbofil:::.. :: Boli si tratamente aplicate-
Mergi direct la: