..:::Forum columbofil:::..
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
..:::Forum columbofil:::..

---->>> Un forum dedicat tuturor crescatorilor de porumbei <<<----
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 porumbei rosii

In jos 
+8
manu
carpineanu flavio
vlad22
velisar valentin
panescu octavian
george_isteaua
Cosminn
Vlaicu Bogdan
12 participanți
AutorMesaj
Vlaicu Bogdan
membru fidel
membru fidel
Vlaicu Bogdan


masculin
Numarul mesajelor : 14
Varsta : 35
Localitate : Judetul Salaj,Zalau
Hobbiuri : Columbofilia,Motociclismul
Data de inscriere : 07/02/2008

porumbei rosii Empty
MesajSubiect: porumbei rosii   porumbei rosii Icon_minitime8th Februarie 2008, 11:15

Mie imi plac foarte mult porumbeii rosii ( argintii,rosii deschisi,inchisi,tigrati,etc).Am achizitionat ceva porumbei rosii cat de cat bunicei iar acuma vreau ca pe viitor sa tin numai rosii.Insa multi columbofili spun ca porumbeii rosii nu sunt asa de buni,sunt mai repede vazuti de uliu,etc.Astept parerile voastre si chiar as vrea sa stiu daca cineva are numai porumbei rosii (sau macar75%) si este multumit de ei,adica are rezultate !
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




porumbei rosii Empty
MesajSubiect: Re: porumbei rosii   porumbei rosii Icon_minitime8th Februarie 2008, 12:06

eu nu prea am avut parte de rosii personal, insa nu poate spune nimeni ca rosii nu au valoare....cat despre uliu: intr-adevar porumbeii de culoare deschisa sunt mai usor zariti de uliu ca si noi de altfel. ganditi-va: cel putin mie mi-e mai usor sa vad un porumbel alb la departare decat un porumbel albastru....eu personal am multi negri....totusi revenim la problema noastra...porumbeii rosii au valoare ex:arona tenerife-uite-te cati porumbei rosii si argintii sunt...eu zic ca este un nr destul de mare
Sus In jos
Cosminn
membru aur
membru aur
Cosminn


masculin
Numarul mesajelor : 185
Varsta : 29
Localitate : Otelu-Rosu Caras-Severin
Hobbiuri : Volley,Porumbei,
Data de inscriere : 03/01/2008

porumbei rosii Empty
MesajSubiect: Re: porumbei rosii   porumbei rosii Icon_minitime8th Februarie 2008, 19:56

Mie nu imi plac decoarece si uliului ii plac ! Crying or Very sad
Sus In jos
http://cosminsigeorge.piczo.com
george_isteaua
membru aur
membru aur
george_isteaua


masculin
Numarul mesajelor : 211
Varsta : 34
Localitate : Husi , Vaslui
Hobbiuri : Columbofil
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 14/01/2008

porumbei rosii Empty
MesajSubiect: Re: porumbei rosii   porumbei rosii Icon_minitime11th Februarie 2008, 18:58

am por rosii si miau dat rezultate bune Very Happy
Sus In jos
http://jorjel90.sunphoto.ro
Vlaicu Bogdan
membru fidel
membru fidel
Vlaicu Bogdan


masculin
Numarul mesajelor : 14
Varsta : 35
Localitate : Judetul Salaj,Zalau
Hobbiuri : Columbofilia,Motociclismul
Data de inscriere : 07/02/2008

porumbei rosii Empty
MesajSubiect: Re: porumbei rosii   porumbei rosii Icon_minitime12th Februarie 2008, 11:35

cheers
Sus In jos
panescu octavian
membru fidel
membru fidel



Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 05/01/2008

porumbei rosii Empty
MesajSubiect: Re: porumbei rosii   porumbei rosii Icon_minitime15th Februarie 2008, 09:05

Ultimele pasari de culoare rosie care au dominat clasamente le-am vazut la preietenul meu eugen Kovacs din cluj.Pana prin 2001 mai detinea pasari cu randament bun la nivel national Jianu aici in gorj cu descendenti din pasari de la Dejica (TM)dar sa pierdut culoarea fiind recesiva ...albastrii si solzatii dintr-un rosu de la el avand si acum.Personal eu cred ca sunt putine pasari de aceasta culoare deoarece este o culoare recesiva nu dominanta !!


Ultima editare efectuata de catre in 15th Februarie 2008, 18:30, editata de 1 ori
Sus In jos
velisar valentin
membru fidel
membru fidel
velisar valentin


masculin
Numarul mesajelor : 21
Varsta : 32
Data de inscriere : 14/01/2008

porumbei rosii Empty
MesajSubiect: Re: porumbei rosii   porumbei rosii Icon_minitime15th Februarie 2008, 11:40

si eu am por rosii si am avut rezultate
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




porumbei rosii Empty
MesajSubiect: Re: porumbei rosii   porumbei rosii Icon_minitime15th Februarie 2008, 18:07

domnule panescu de ce nu i-ati imperecheat in culoare sau de ce nu le dati acum perechi celor solzati care sa aiba culoarea rosie? este clar ca genele care dau culoarea rosie sunt recesive, dar genetica spune clar ca in pereche dau culoarea rosie...porumbei rosii mai sunt cu rezultate bune....spor...
Sus In jos
panescu octavian
membru fidel
membru fidel



Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 05/01/2008

porumbei rosii Empty
MesajSubiect: Re: porumbei rosii   porumbei rosii Icon_minitime15th Februarie 2008, 18:28

Da sunt si porumbei rosii cu rezulattae bune ,dar pe mine nu ma intereseaza culoarea pasarii.De exemplu porumbeii de la erdei solazati si gut la baza imi reproduc vineti (fumur) ata femela originala cat si descendentii acesteia,procentajul fiind mai rar .
Sus In jos
Vlaicu Bogdan
membru fidel
membru fidel
Vlaicu Bogdan


masculin
Numarul mesajelor : 14
Varsta : 35
Localitate : Judetul Salaj,Zalau
Hobbiuri : Columbofilia,Motociclismul
Data de inscriere : 07/02/2008

porumbei rosii Empty
MesajSubiect: Re: porumbei rosii   porumbei rosii Icon_minitime15th Februarie 2008, 23:36

multumesc tuturor !!! Smile
Sus In jos
vlad22
membru
membru



Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 18/01/2008

porumbei rosii Empty
MesajSubiect: Re: porumbei rosii   porumbei rosii Icon_minitime16th Februarie 2008, 10:30

bogdan lasa un id de mess si eu sunt tot din zalau si as vrea sa mai vb Wink
Sus In jos
carpineanu flavio
membru
membru



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 40
Localitate : Turda jud.Cluj
Data de inscriere : 17/02/2008

porumbei rosii Empty
MesajSubiect: Re: porumbei rosii   porumbei rosii Icon_minitime17th Februarie 2008, 23:23

Nu culoarea conteaza ci mintea Very Happy
Sus In jos
Vlaicu Bogdan
membru fidel
membru fidel
Vlaicu Bogdan


masculin
Numarul mesajelor : 14
Varsta : 35
Localitate : Judetul Salaj,Zalau
Hobbiuri : Columbofilia,Motociclismul
Data de inscriere : 07/02/2008

porumbei rosii Empty
MesajSubiect: Re: porumbei rosii   porumbei rosii Icon_minitime19th Februarie 2008, 21:23

Daca tin ceva tin sa imi placa.Sincer nu pot sa vad o pasare la mine in cusca daca nu imi place chiar daca este campioana.Unii se lupta sa faca porumbeii cu rezultate in reproductie si zboruri.Eu lupt si voi lupta sa fac porumbeii care sa reproduca bine si sa zboare bine dar sa fie rosii.Mi se pare ceva frumos si sper ca peste cativa ani sa am o echipa de porumbei,toti rosii si cu norme facute.Cand ma uit in voliera si in stol sa vad numa rosii.Deci am mult de munca deoarece o sa fac si selectie pe culoare nu numai pe rezultate. Suspect
Sus In jos
george_isteaua
membru aur
membru aur
george_isteaua


masculin
Numarul mesajelor : 211
Varsta : 34
Localitate : Husi , Vaslui
Hobbiuri : Columbofil
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 14/01/2008

porumbei rosii Empty
MesajSubiect: Re: porumbei rosii   porumbei rosii Icon_minitime19th Februarie 2008, 22:29

cum vrei tu dar ar fi mai bine sa iti aduni por buni nu multii si degeaba
dar cum vrei tu Very Happy
BAFTA
Sus In jos
http://jorjel90.sunphoto.ro
manu
membru bronce
membru bronce
manu


masculin
Numarul mesajelor : 61
Varsta : 31
Localitate : Sf.Gheorghe
Data de inscriere : 19/08/2008

porumbei rosii Empty
MesajSubiect: Re: porumbei rosii   porumbei rosii Icon_minitime19th August 2008, 12:41

porumbeii rosii sunt observati foarte usor de uliu . Eu nu am nici unul rosu...
Sus In jos
hulubarel
membru fidel
membru fidel



masculin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 40
Localitate : suceava
Hobbiuri : columbofilia
Data de inscriere : 19/08/2008

porumbei rosii Empty
MesajSubiect: Re: porumbei rosii   porumbei rosii Icon_minitime19th August 2008, 23:56

si eu am rosii dar nu prea am parte de eiaceiasi problema cu uliu o am si eu eu cred ca porumbeii rosi sunt buni in concursuri dar nu la distante mari sunt pt viteza parerea mea.
Sus In jos
http://palaghioisilviu.sunphoto.ro/
alex
membru fidel
membru fidel
alex


masculin
Numarul mesajelor : 25
Varsta : 29
Localitate : gataia jud timis
Hobbiuri : columbofilia
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/01/2008

porumbei rosii Empty
MesajSubiect: Re: porumbei rosii   porumbei rosii Icon_minitime29th Octombrie 2008, 22:18

e adevarat ca sunt observatzi usor de uliu dar sti cum se spune ''voiajorul destept nu e prins niciodata de uliu'' deci nu culoarea conteaza ci ce au in cap poate fi si alb dar cu cele mai bune rezultate!!
Sus In jos
http://www.galbacs.piczo.com
olteanu comarnic
membru fidel
membru fidel
olteanu comarnic


masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 36
Localitate : comarnic PH
Hobbiuri : columbofilia
Data de inscriere : 13/02/2009

porumbei rosii Empty
MesajSubiect: Re: porumbei rosii   porumbei rosii Icon_minitime13th Februarie 2009, 20:47

dar la expoziti nu prea ma vazut porumbei rosii dar daca e o pasiune ata te admir dar daca vrei sa faci rezultate sunt cam in dubii Neutral ca vei reusi.oricum eu iti ures succes !!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
http://www.ciprianksu.sunphoto.ro
insuratelu
membru
membru



masculin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 28
Localitate : darmanesti
Hobbiuri : porumbei
Data de inscriere : 15/08/2009

porumbei rosii Empty
MesajSubiect: Re: porumbei rosii   porumbei rosii Icon_minitime15th August 2009, 14:51

eu nu prea cred ca rosi sunt mai bine vazuti de uli depinde de porumbel cat este de bun si cat este de destept si de rapid
Sus In jos
Continut sponsorizat





porumbei rosii Empty
MesajSubiect: Re: porumbei rosii   porumbei rosii Icon_minitime

Sus In jos
 
porumbei rosii
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» vand 2 porumbei
» porumbei gat golas
» porumbei de vanzare

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
..:::Forum columbofil:::.. :: categori de porumbei :: Porumbei voiajori-
Mergi direct la: