..:::Forum columbofil:::..
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
..:::Forum columbofil:::..

---->>> Un forum dedicat tuturor crescatorilor de porumbei <<<----
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Dopaj!!!

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Bogdan ko
membru fidel
membru fidel



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 33
Localitate : azuga
Data de inscriere : 18/02/2008

Dopaj!!! Empty
MesajSubiect: Dopaj!!!   Dopaj!!! Icon_minitime25th Februarie 2008, 20:44

Salutare tuturor!!Cred ca la zborurile internationale,unii crescatori injecteaza porumbeii cu diferite substante dopante(nu stiu exact cu ce.. cred ca creatina ),dar important e ca porumbeii lor merg foarte bine .Ce se intampla?Se pot face controale antidoping in asociatii?!.!
Stiu k in Belgia un porumbel a fost eliminat doar pt k primise o pastila pt durere de cap..!! Astept mesaje!!
Sus In jos
gache alex
membru fidel
membru fidel
gache alex


masculin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 30
Localitate : vaslui
Hobbiuri : columbofilia
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 29/01/2008

Dopaj!!! Empty
MesajSubiect: Re: Dopaj!!!   Dopaj!!! Icon_minitime25th Februarie 2008, 21:21

am auzit si eu dar aceasta practica da roade doar pe distante scurte 200-300 km .
Sus In jos
http://gachealex.sunphoto.ro
CoToY
Moderatori
Moderatori
CoToY


masculin
Numarul mesajelor : 120
Varsta : 33
Localitate : Campina-Prahova
Hobbiuri : porumbeii
Data de inscriere : 02/01/2008

Dopaj!!! Empty
MesajSubiect: Re: Dopaj!!!   Dopaj!!! Icon_minitime26th Februarie 2008, 18:41

mai...nu sunt la distante mari drogurile....drgourile dau cel mai bun randament la cursele d 200-450 maxim......daia la uni le merg ffff bn porumbeii la viteza s uneori demifond:Ddak sar da o lege sa se fk control andidoping va zc eu k jumatate din campioni la viteza demifond s alte categorii nu o sa se mai auda d ei:Dva spun asta pt k unde am zburat eu am vzt crescatori care le dadeau p cioc.dak ati stii cat d nasol poate sa miroasa o pastila daia magica muriti.knd imbarcam por a vomat un por 3 pastile.am incercat sa le scot s knd am pus mana p e pastile am zs k imi dau matzele afara din mine.scz expresia dar asta e realitatea.nu avem dkt sa bagam o lege antidoping k alfel nu facem nik.voi c ziceti???
Sus In jos
http://www.cotoy.sunphoto.ro
olteanu comarnic
membru fidel
membru fidel
olteanu comarnic


masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 36
Localitate : comarnic PH
Hobbiuri : columbofilia
Data de inscriere : 13/02/2009

Dopaj!!! Empty
MesajSubiect: Re: Dopaj!!!   Dopaj!!! Icon_minitime13th Februarie 2009, 18:53

Sunt anumite substante interzise in sporturile columbofile dar se gasesc in laboratoare dar acolo nu are acces arice persoana dar vorbind din auzite porumbelul dupa un sezon trebuie sa elimini ca nu va mai putea fi un bun concurent si nici un bun reproducator dupa administrarea lor.Parerea mea este ca in acest sport nu exista secrete, o buna ingrijire(curatenie,tratare, vaccinare, program antrenament si hranire), porumbei selectati cu strictete , si rezultatele vor aparea ,dar nici sa nu ne asteptam ca devenim campioni in cel mai scurt timp sunt anumite trepte care trebuie parcurse. Arrow


nu incerca sa alergi inainte sa poti sa mergi!!!!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
http://www.ciprianksu.sunphoto.ro
olteanu comarnic
membru fidel
membru fidel
olteanu comarnic


masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 36
Localitate : comarnic PH
Hobbiuri : columbofilia
Data de inscriere : 13/02/2009

Dopaj!!! Empty
MesajSubiect: Re: Dopaj!!!   Dopaj!!! Icon_minitime16th Februarie 2009, 11:17

Unii columbofili pasionati(sau patimasi),in dorinta de a castiga concursurile,cu orice pret,socotesc ca au gasit “secretul” de a face ca porumbeii lor sa zboare mai repede(I.De.Scheemaecker).

Acest secret consta in administrarea prin instilatii in ochi,sau administrarea unor alifii oftalmice de substante corticosteroide,inspeta cortizonilor(sau altor substante,asa-numite produse albe)in sportul columbofil.

Aceasta asa-zisa “metoda” consta in instilarea in ochii puilor precoci sau iarlingi,saptamanal,de cand incep antrenamentele,a unor picaturicu cortizon,prednisolon(cortizon sintetic) sau alifii oftalmice cu aceeasi substanta activa.

La Inceput,in primele probe,acesti porumbei dopati,la antrenamente par neobositi,castiga la concursuri si anumiti crescatori se disting(vai!orgoliul)in mod uimitor.Succesele sunt insa de scurta durata,curand dupa intreruperea doparii incepe dezastrul,in primul rand asupra naparlirii(penajul este afectat mai mult sau mai putin,in functie de durata “tratamentului”si concentratia produsului administrat).

Supusi unor examene serioase de clinica,la acesti porumbei s-au constatat afectiuni ale ficatului,splinei,glandelor suprarenale,o decalcifiere a oaselor, o prabusire a conditiei fizice etc.(R.Ducatelle)

Un porumbel dopat va trebui si in anul urmator “tratat”la fel.Si chiar si asa,va fi pierdut pentru sport si crestere.

Asa dar,folosirea cortizonului are consecinte catastrofale mai ales ptr.crescatoriile mici si medii.Dupa 1-2 ani aceste crescatorii fie ca vor disparea,fie ca vor trebui sa reia lotul de la inceput.
Sus In jos
http://www.ciprianksu.sunphoto.ro
Continut sponsorizat





Dopaj!!! Empty
MesajSubiect: Re: Dopaj!!!   Dopaj!!! Icon_minitime

Sus In jos
 
Dopaj!!!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
..:::Forum columbofil:::.. :: categori de porumbei :: Porumbei voiajori-
Mergi direct la: