..:::Forum columbofil:::..
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
..:::Forum columbofil:::..

---->>> Un forum dedicat tuturor crescatorilor de porumbei <<<----
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Metoda Intunericului

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Bogdan ko
membru fidel
membru fidel



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 33
Localitate : azuga
Data de inscriere : 18/02/2008

Metoda Intunericului Empty
MesajSubiect: Metoda Intunericului   Metoda Intunericului Icon_minitime28th Februarie 2008, 18:56

Din cate stiu,se folosese mai ales la pui pentru a le incetini naparlirea. Se scurteaza intervalul zilei cu ajutorul unor jaluzele. Cei de afara au concursuri importante cu puii, si le trebuie o aripa completa.

Mai era ceva legat de intuneric dar nu cred ca despre asta e vorba, olandezii parca isi antrenau porumbeii sa zboare si noaptea, pentru a avea avantaj la cursele de fond. Nu stiu sigur..poate stiti si voi ceva...spuneti
Sus In jos
olteanu comarnic
membru fidel
membru fidel
olteanu comarnic


masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 36
Localitate : comarnic PH
Hobbiuri : columbofilia
Data de inscriere : 13/02/2009

Metoda Intunericului Empty
MesajSubiect: Re: Metoda Intunericului   Metoda Intunericului Icon_minitime14th Februarie 2009, 17:56

antrenament pe noapte? asta e o prostie...............porumbeii nu pot vedea noaptea.
Sus In jos
http://www.ciprianksu.sunphoto.ro
butza_2003
membru fidel
membru fidel
butza_2003


Numarul mesajelor : 46
Varsta : 40
Localitate : husi
Data de inscriere : 16/05/2008

Metoda Intunericului Empty
MesajSubiect: Re: Metoda Intunericului   Metoda Intunericului Icon_minitime15th Februarie 2009, 23:43

mah am auzit si eu ceva ceva despre asta dar nu e o metoda buna pentru ca porumebii nu vad noaptea si faza cu naparlitu....nu cred ca un crescator care stie ce vrea forteaza porumbeii cand sa naparleasca ....dar in fine or fi si de astia.....
Sus In jos
kidd
membru
membru



masculin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 36
Localitate : Izvoarele
Hobbiuri : columbofilia
Data de inscriere : 13/06/2011

Metoda Intunericului Empty
MesajSubiect: Re: Metoda Intunericului   Metoda Intunericului Icon_minitime14th Iunie 2011, 00:41

cu intunericul.sau semi-intuneric este si la vaduvie.pui sunt tinuti la intuneri pentru incetinirea naparliri.pentru vaduvie am mai dezbatut subiectul acesta in alt thread.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Metoda Intunericului Empty
MesajSubiect: Re: Metoda Intunericului   Metoda Intunericului Icon_minitime

Sus In jos
 
Metoda Intunericului
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
..:::Forum columbofil:::.. :: categori de porumbei :: Porumbei voiajori-
Mergi direct la: