..:::Forum columbofil:::..
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
..:::Forum columbofil:::..

---->>> Un forum dedicat tuturor crescatorilor de porumbei <<<----
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 UN MEDIC RADIOLOG BRASOVEAN CRESTE PORUMBEI DE RASA IN CURTE

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Admin
Administratori
Administratori
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 139
Varsta : 57
Localitate : romania
Hobbiuri : crestere de pasari si animale
Data de inscriere : 30/12/2007

UN MEDIC RADIOLOG BRASOVEAN CRESTE PORUMBEI DE RASA IN CURTE Empty
MesajSubiect: UN MEDIC RADIOLOG BRASOVEAN CRESTE PORUMBEI DE RASA IN CURTE   UN MEDIC RADIOLOG BRASOVEAN CRESTE PORUMBEI DE RASA IN CURTE Icon_minitime15th Martie 2008, 23:36

UN MEDIC RADIOLOG BRASOVEAN CRESTE PORUMBEI DE RASA IN CURTEA CASEI SALE - CELE MAI PRETIOASE, DIN CELE 160 DE EXEMPLARE, SUNT SPECIILE "DE FRUMUSETE"
UN MEDIC RADIOLOG BRASOVEAN CRESTE PORUMBEI DE RASA IN CURTE E03f2110
Un medic brasovean isi face timp zilnic pentru a se ingriji de cei 160 de porumbei de rasa pe care ii creste in curtea casei sale. Doctorul Ionel Chirciu este radiolog la Spitalul Clinic de Urgente de mai bine de zece ani, dar pasiunea pentru pasari o are dinainte de cea pentru profesie. "Inca din copilarie am aceasta pasiune. De mic m-au atras pasarile, mama mea avea multe oratanii in curte, si am fost fascinat de felul in care zboara. Peste ani am ajuns sa le indragesc si acum nu vad cum ar fi viata mea de zi cu zi fara ele. Am inceput mai intai cu cateva perechi de porumbei pe care le-am cumparat pentru ca apoi sa vreau sa am cat mai multe rase. Rasa frumusetii este cea mai renumita din exemplarele mele, eu am 12 categorii de pasari, toate aduse din Germania. Dintre rasele grele, care sunt bogate in carne, acestea nu zboara si ajung, la o luna la greutatea de 1 kg. Cantitatea hranei, care le-o dau este aceeasi cu ceilalti porumbei. Pasarile primesc hrana de trei ori pe zi, iar puii sunt hraniti cu mazare, deoarece contine multe vitamine, iar pasarile mature sunt intretinute cu grau, porumb, floarea soarelui, rapita si linte. Desigur, alunele nu se mai gasesc atat de usor in comert, desi cred ca mazarea este printre cele mai bune alimente pentru porumbei" a povestit colectionarul. Medicul care da aproape toti banii pe care ii are pe porumbei a devenit expert in rasele acestei specii de pasari. "Rasa Pavul are infatisarea unui curcan, desi este de marimea unui porumbel, iar categoria Kapucino are un guler mic in jurul gatului. Blondinetii sunt de o culoare alba, cu un mot in cap si un guleras in piept. Am observat ca acestia sunt foarte pretentiosi si se inmultesc foarte greu, posibil odata pe an. La fel sunt si rasa Toporasului, care se inmultesc la fel de greu si trebuie tinuti separati. Alta categorie sunt Satinetii, care sunt de culoare gri cu negru" si-a prezentat succint colectia medicul brasovean. Din cei 160 de hulubi, grupati pe16 rase deosebite, la care se adauga trei genuri de rasa grea pentru carne. Pe langa porumbei, in impresionanta colectie, se mai regasesc doua rase de turturele. Prima dintre ele, rozatoare, care sunt exotice, cat un gugustiuc si rasa diamant, care creste pana la marimea unui papagal.

A renuntat la concursuri
"In urma cu trei ani participam la tot felul de expozitii si concursuri cu pasari. Porumbeii voiajori (postasii) sunt cea mai putin pretentioasa rasa si sunt printre cei mai reprezentativi la concursuri. Acestia se dreseaza singuri la zbor, pentru ca au din nastere un magnet la gat si se intorc mereu la domiciliu. Acestia se dreseaza, incepand cu o distanta mai mica, adica in afara localitatii, iar mai tarziu vor fi scosi din tara. Sunt porumbei voiajori, pentru ca au putere si viteza in aripi la zbor. In prezent nu mai merg la astfel de evenimente, deoarece exista un risc de transfer al unor boli, cum ar fi salmoneloza. Inainte de concurs, porumbeii erau hraniti cu multe vitamine, iar de doua ori pe an ii vaccinam contra virusului paramixoviroza, desi exista si riscul altor boli" a explicat colectionarul.

Riscuri
Medicul Ionel Chirciu ne-a mai spus ca "Porumbeii cresc langa padure, la domiciliu, intr-un tarc, unde pot aparea tot felul de riscuri, care imi vizeaza pasarile. Un pericol ar fi uliul, care este un pradator, la fel si dihorul sau jderul. Cel mai important dusman ramane ursul, care coboara pana la marginea padurii. De asemenea, responsabilitatile de a creste porumbei sunt extrem de mari, pe langa faptul ca la oras hrana se cumpara, ceea ce inseamna ca trebuie sa investesti, daca vrei sa ai ceva frumos".
Altfel, in urma cu trei saptamani, o ursoaica a daramat gardurile catorva gospodarii ale unor localnici de pe strada Castelului. Animalul obisnuia sa coboare de pe Tampa printr-o gaura din Zidul Cetatii aflat in restaurare. In curtea unuia dintre localnici, ursoaica si-a potolit foamea cu cativa dintre porumbeii voiajori, distrugand hulubarul in care stateau pasarile. Localnicul pagubit ne-a relatat ca i-au mai ramas doar 20 porumbei voiajori din 100 de pasari.
Sursa:Trasilvaniaexpres.ro
Sus In jos
http://www.crescatorul.com
minicolumbofil
membru fidel
membru fidel
minicolumbofil


masculin
Numarul mesajelor : 18
Varsta : 27
Localitate : Hunedoara
Hobbiuri : columbofilie
Stare de spirit : O.K.... intr-un fel...
Data de inscriere : 19/04/2010

UN MEDIC RADIOLOG BRASOVEAN CRESTE PORUMBEI DE RASA IN CURTE Empty
MesajSubiect: Re: UN MEDIC RADIOLOG BRASOVEAN CRESTE PORUMBEI DE RASA IN CURTE   UN MEDIC RADIOLOG BRASOVEAN CRESTE PORUMBEI DE RASA IN CURTE Icon_minitime8th Iulie 2010, 10:13

si mai sunt si altii.... oricum felicitari dumnealui...
Sus In jos
http://minicolumbofil.sunphoto.ro
 
UN MEDIC RADIOLOG BRASOVEAN CRESTE PORUMBEI DE RASA IN CURTE
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» am gasit un porumbel in curte
» vand 2 porumbei
» porumbei pripasiti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
..:::Forum columbofil:::.. :: Diverse :: Stiri-
Mergi direct la: