..:::Forum columbofil:::..
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
..:::Forum columbofil:::..

---->>> Un forum dedicat tuturor crescatorilor de porumbei <<<----
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Anul columbofil

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Admin
Administratori
Administratori
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 139
Varsta : 57
Localitate : romania
Hobbiuri : crestere de pasari si animale
Data de inscriere : 30/12/2007

Anul columbofil Empty
MesajSubiect: Re: Anul columbofil   Anul columbofil Icon_minitime4th Ianuarie 2008, 01:05

1. IANUARIE
- Participarea la expozitii
- Selectarea matcii pt anul urmator, (dupa principiul cel mai bun mascul x femela cea mai performanta)
- Procurarea ultimilor porumbei necesari pt stabilirea perechilor
- Deparazitarea intregului efectiv prin tratament in grup sau individual pe cioc - pentru viermii cilindrici intestinali, “limbrici”(ascarizi), viermii ata(Capillaria) si pentru viermii lati(cestode)=panglica si pentru strongili.
!!! deparazitarea se repeta dupa 14 sau 21 de zile !!!
- Examinarea pentru depistarea ectoparazitilor de pe corp, pana, adapost(paduchi,plosnite,capuse) si combaterea lor
- Vitaminizarea porumbeilor cu compleze vitaminice care sa contina cel putin vit AD3E si grupul B.

2. FEBRUARIE
- Selectarea atenta a porumbeilor pt formarea perechilor
- Atribuirea fiecarei perechi a unei boxe pt cuibarit de preferinta cea ocupata in anii anteriori
- Examinarea coprologica a excrementelor, pt stabilirea diagnosticului, daca este cazul, impotriva parazitilor intestinali
- Vaccinarea pasarilor impotriva PARAMIXOVIROZEI de catre persoane autorizate si inregistrarea acestei activitati(Carnet de sanatate pt porumbei),pentru a se permite ulterior deplasarea pasarilor (expozitii, targuri)
- Vitaminizare 2 zile inainte si 2-3 zile dupa vaccinare
- Curatirea zilnica a volierei (adapostului)

3. MARTIE
- 1 MARTIE in mod orientativ, inceperea primului ciclu reproductiv
- asigurarea materialelor pt cuibarit - de regula paie
- asezarea unui strat de praf de insecticid pe fundul si in jurul cuibului
- daca e cazul se taie penele care incomodeaza acuplarea sau clocitul oualor, respectiv din regiunea anala, din coada sau din incaltatura unde este prea mare
- procurarea inelelor pt pui
- curatirea zilnica a adapostului(daca lipsesc gratarele)
- examenul bacteriologic al oualor limpezi, cu pui morti in coaja, puilor neviabili, a meconiului si primele dejectii pentru evidentierea timpurie a infectiilor cu SALMONELLA, COLLI, PSEUDOMONAS, STAPHYLOCOCCUS

4. APRILIE
- marcarea puilor din primul ciclu de reproductie, inregistrarea ecloziunilor dupa inele de marcaj in scopul stabilirii exacte a datei de vaccinare contra paramixovirozei a noii generati de pui la varsta de 30 zile cu vaccin oculoconjunctival(in ochi si nari), urmat de vaccinarea cu vaccin inactivat la varsta de 45-50 de zile
- inceperea celui de al doilea ciclu de reproductie
- schimbarea materialului din cuib, asezarea insecticidului
- Vaccinarea contra DIFTEROVARIOLEI a adultilor, (prin badijonarea a circa 8-10 foliculi plumiferi din regiunea anteroexterna a gambei, deplumati anterior prin smulgere) pt a permite instalarea protectiei in luna mai cand apar tantarii (vectorul transmitator al virusului difterovariolei)
- Deschiderea adapostului pentru ca porumbeii sa efectueze zboruri in aer liber
- Asigurarea efectuarii de catre porumbeii a cel putin 1 baie pe saptamana
- Curatenie, dezinfectia si dezinsectia de intretinere, in special in cuiburile cu pui
- folosirea pulberilor si spray-uri
- Vitaminizari – complexe polivitaminice buvabile

5. MAI - IUNIE
- Marcarea puilor din al 2-lea ciclu de reproductie
- Asigurarea materialelor necesare pt ciclul 3, asezarea unui strat de insecticid pe fundul si in jurul cuibarelor
- Verificarea puilor din ciclul 2 daca nu au trichomonoza
- Incepe antrenamentul puilor la care au trecut 3 saptamani de la vacc. contra paramixovirozei si difterovariolei
- Vitaminizari, energizari in vederea concursurilor
- Baia saptamanala
- Curatirea zilnica a adapostului

6. IULIE – AUGUST
- Dezinsectii contra mustelor si tantarilor prin pulverizari in adapost cu substante antiparazitare
- Masuri profilactice si de tratament, daca este cazul, impotriva aparitiei ORNITOZEI, maladie grava determinata de aparitia virusilor mari si care se manifesta prin secretii nazale, stranuturi dese, umflarea si caderea pleoapei
- Asigurarea baii la discretie cu adaos de insecticide pt eliminarea parazitilor externi
- Verificarea puilor din generatia a 4-a daca nu au TRICHOMONOZA
- Inbunatatirea furajelor cu componente care sa fie mai bogate in proteine,vitamine,lipide, drojdie de bere
- Inceperea procesului de naparlire

7. SEPTEMBRIE
- Hrana completa cu adaos de seminte de leguminoase, precum si faina de oase, pietris, grit, vitamine, sare de bucatarie pentru efectuarea corespunzatoare a naparlirii
- Examene coproparazitologice pentru depistarea viermilor intestinali, ectoparaziti, a trichomonasilor si tratamentul acestora
- Selectarea dupa naparlire a primului rand de pui
- Curatirea zilnica a volierei

8. OCTOMBRIE
- Efectuarea vaccinarii impotriva PARAMIXOVIROZEI si de completare la tineretul din anul current contra VARIOLEI
- Continuarea naparlirii porumbeilor, masuri profilactice si daca este cazul de tratament impotriva guturaiului infectios
- Separarea masculilor de femele pt asigurarea terminarii naparlirii si cresterea frumusetii penajului(pregatirea porumbeilor pentru expozitii)
- Asigurarea periodica a baii porumbeilor
- Curatenia mecanica zilnica

9. NOIEMBRIE - DECEMBRIE
- Incheierea naparlitului
- Participarea la expozitii locale, regionale sau nationale
- Selectia riguroasa a porumbeilor
- Pregatirea amestecului corespunzator de graunte, scazand proportia de proteine(se mareste cantitatea de orz, in detrimentul porumbului)
- Examene de specialitate pentru depistarea eventualelor boli
- Efectuarea vaccinarilor pentru SALMONELLA, unde este cazul

REGULI GENERALE:

De regula tratamentele cu antibiotice vor fi efectuate numai dupa efectuarea unei antibiograme care va indica exact antibioticul cel mai potrivit (in laborator).

Dupa efectuarea tratamentelor cu antibiotice pentru refacerea florei intestinale este obligatoriu administrarea de probiotice, vitamine si extracte de plante (protective hepatice).

Pentru dezinfectia profilactica si de necesitate a adaposturilor se utilizeaza substante cu efect virulicid, fungicid, bactericid de regula prin spray-ere, chiar si varuirea cu lapte de var(var stins).

Cu 4 saptamani inaintea startului in sezonul de zbor, porumbeii voiajori vor fi tratati contra coccidiozei si trichomonozei.

Cu 2 saptamani inaintea deschiderii sezonului de zbor porumbeii vor fi tratati impotriva parazitilor intestinali (limbrici, capilarii) si a infectiilor gastrointestinale (inclusiv Salmoneloza) prin administrarea de antibiotice profilactic.

Toate pasarile vor fi vaccinate contra PARAMIXOVIROZEI pana la inceputul lunii martie.

La startul sezonului se trateaza impotriva parazitilor externi(paduchi).

In timpul sezonului apa de baut se schimba zilnic de 1-2 ori.[/quote]
Sus In jos
http://www.crescatorul.com
paduraru bogdan
membru
membru



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 38
Localitate : bacau
Data de inscriere : 17/02/2008

Anul columbofil Empty
MesajSubiect: Re: Anul columbofil   Anul columbofil Icon_minitime1st Martie 2008, 20:08

care imi raspunde si mie la o intrebare.....am o femela tigrata de 2006 si sta mai mult pe jos,parca e oloaga,se taraie cu aripile.......la prima vedere picioarele nu au nimik.....nu stiu ce are....a mai patit cineva asa???
Sus In jos
creanga eusebiu
membru fidel
membru fidel



masculin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 32
Localitate : deleni
Hobbiuri : columbofilia si apicultura
Stare de spirit : ok cred
Data de inscriere : 13/02/2008

Anul columbofil Empty
MesajSubiect: Re: Anul columbofil   Anul columbofil Icon_minitime1st Martie 2008, 21:01

adik nu mere deloc cu picioarele?
doar in aripi se taraie?
picioarele sunt de parca is rupte ?
Sus In jos
george_isteaua
membru aur
membru aur
george_isteaua


masculin
Numarul mesajelor : 211
Varsta : 34
Localitate : Husi , Vaslui
Hobbiuri : Columbofil
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 14/01/2008

Anul columbofil Empty
MesajSubiect: Re: Anul columbofil   Anul columbofil Icon_minitime2nd Martie 2008, 00:15

nu stiu
?????????? Question
Sus In jos
http://jorjel90.sunphoto.ro
creanga eusebiu
membru fidel
membru fidel



masculin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 32
Localitate : deleni
Hobbiuri : columbofilia si apicultura
Stare de spirit : ok cred
Data de inscriere : 13/02/2008

Anul columbofil Empty
MesajSubiect: Re: Anul columbofil   Anul columbofil Icon_minitime2nd Martie 2008, 00:32

da face dupa cum am descris eu mai sus am patit eu
Sad si nu ai ce face bogdan eu am avut anu trecut in luna ianuarie si am avut 2 Sad da i-am dat luio tata sa le rupa gatu ca mie mi-o fost mila Sad
Sus In jos
paduraru bogdan
membru
membru



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 38
Localitate : bacau
Data de inscriere : 17/02/2008

Anul columbofil Empty
MesajSubiect: Re: Anul columbofil   Anul columbofil Icon_minitime7th Martie 2008, 19:54

da eu nu vreau sa o omor....chiar imi e draga..alata varianta are careva?
Sus In jos
CoToY
Moderatori
Moderatori
CoToY


masculin
Numarul mesajelor : 120
Varsta : 33
Localitate : Campina-Prahova
Hobbiuri : porumbeii
Data de inscriere : 02/01/2008

Anul columbofil Empty
MesajSubiect: Re: Anul columbofil   Anul columbofil Icon_minitime8th Martie 2008, 00:10

a scos oua d curand????dak nu a avut la discretie grit,a dus lipsa d calciu s d vitamine...in perioada ouatului ele au nevoie mai mlt d calciu k sa formeze coaja oualui.dak e problema asta tineo cateva zile s dai nijte vitamine....dureaza km vreo sapt s cv....dak tot nu vrei sa ii rupi gatu
Sus In jos
http://www.cotoy.sunphoto.ro
paduraru bogdan
membru
membru



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 38
Localitate : bacau
Data de inscriere : 17/02/2008

Anul columbofil Empty
MesajSubiect: Re: Anul columbofil   Anul columbofil Icon_minitime12th Martie 2008, 21:55

si-a revenit...dar tot galesa e...oricum ms de sfat. a mers
Sus In jos
Continut sponsorizat





Anul columbofil Empty
MesajSubiect: Re: Anul columbofil   Anul columbofil Icon_minitime

Sus In jos
 
Anul columbofil
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Minerul columbofil
» Porumbelul sau despre pasiunea unui columbofil

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
..:::Forum columbofil:::.. :: Articole cu/despre columbofilie-
Mergi direct la: