..:::Forum columbofil:::..
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
..:::Forum columbofil:::..

---->>> Un forum dedicat tuturor crescatorilor de porumbei <<<----
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Recuperarea porumbeilor dupa zborurile lungi si obositoare

In jos 
AutorMesaj
Cosminn
membru aur
membru aur
Cosminn


masculin
Numarul mesajelor : 185
Varsta : 29
Localitate : Otelu-Rosu Caras-Severin
Hobbiuri : Volley,Porumbei,
Data de inscriere : 03/01/2008

Recuperarea porumbeilor dupa zborurile lungi si obositoare Empty
MesajSubiect: Recuperarea porumbeilor dupa zborurile lungi si obositoare   Recuperarea porumbeilor dupa zborurile lungi si obositoare Icon_minitime3rd Septembrie 2008, 11:59

Cunoastem ca izvorul energiei necesare dezvoltarii miscarilor pe timpul zborului isi are originea in substantele glucide. Ratiile alimentare cu care se hranesc porumbeii trebuie sa contina seminte bogate in glucide. De regula, aceste substante se gasesc predominant in mediul vegetal. Plantele contin glucide in proportie de pana la 85-90 %, in timp ce in organismele animalelor exista cantitati relativ mici 1- 5 %. Cu preponderenta substantele glucide se gasesc in semintele de porumb, grau, orz, orzoaica, orez, fulgi de ovaz, de asemenea in nutreturi leguminoase, mazare, mazariche cu borceag, in oleaginoase – floarea soarelui, rapita, canepa, etc. . Semintele de cereale, pe langa glucide contin protide, substante cu rol plastic in formarea tesuturilor uzate, lipide cu valoare energetic ridicata, multe vitamine, B1, B2, C, A, etc. . Si pentru ca tot am amintit de ratie, rezervele alcaline ale organismului porumbelului pot fi asigurate suplimentand hranirea lor cu adaos de salata verde, lucerna verde, codite de ceapa tocata, s. a. m. d. .
Dupa consumul boabelor de cereale, prin procesul fiziologic de digestive si asimilare, glucidele se concentreaza in ficat, muschi, nervi, cord, creier, sub forma de glicogen. Materialul energetic necesar travaliului muscular il reprezinta glicogenul. Actiunea enzimelor autolitice, un exemplu fosforilaza, transforma glicogenul, prin asa numitul proces de glicoza, intr-o serie de produsi intermediari, cum sunt, glucoza, compusi fosforici si apoi acid lactic. Principalul furnizor de energie pentru zborul inaripatilor nostri se realizeaza in procesul de ardere anaeoba a glucozei, proces desfasurat in intimitatea tesutului muscular. Vorbim de asa numita respiratie tisulara. Practic ce se intampla ? Oxigenul atmosferic, inspirat la nivelul pulmonilor, este preluat de catre “mioglobina”, o componenta a tesutului muscular. Mioglobina din muschi furnizeaza oxigenul necesar pentru desfasurarea respiratiei tisulare, proces in care se produce arderea glucozei cu degajare de energie musculara, energie solicitata de efortul zborului. Necesarul de energie conditioneaza intensitatea efortului muscular depus de porumbel in timpul zborului. Vedem deci, ca in transportul oxigenului prin organism, rolul esential revine mioglobinei, o componenta a fibrei musculare. Cantitatea de mioglobina din muschi este variabila de la pasare la pasare, conditonata dupa cum am vazut mai sus de nevoia de oxigen a musculaturii. Un porumbel pregatit prin antrenamente, zboruri sistematice, va avea o cantitate mai mare de mioglobina in muschii pectorali, muschii aripilor, in general in tesuturile muscalare care asigura travaliul miscarilor. Mioglobina va prelua mai mult oxygen din hemoglobina sangelui circulant asigurandu-i rezerva energetica desfasurarii unui zbor indelungat. Mioglobina in cantitate mai mica in musculatura, inseamna oxigen mai putin, o ardere insuficientaa glucozei si consecinta va fi o insuficienta energie musculara necesara zborului. Deci, nu se poate asigura necesarul de energie pentru contractia muscular prelungita, solicitata de zborurile lungi, obositoare. Acidul lactic, dupa cum am aratat mai sus, rezultat in treapta anaeroba a glicolizei, nu se arde si nu se elimina in proportie corespunzatoare. De asemeanea, nici resinteza glucozei din excesul de acid lactic care nu mai poate fi ars, nu mai este posibila. Aceasta transformare necesita consum mare de energie. La porumbelul neantrenat suficient, in musculatura, datorita unui continut redus de mioglobina se va acumula cantitati tot mai mari de acid lactic. Se petrece asa numitul proces de “acidoza” care perturba activitatea muscular. Tulburarile biochimismului muscular se exteriorizeaza prin semne clinice specifice: febra musculara acuta, tetanie, convulsii, tremurul aripilor, etc. . La unele concursuri, porumbeii de 3-4 ani, sosesc de la zbor mai tarziu decat porumbeii tineri, in varsta de un an. Sa fie vorba oare despre o criza de orientare? Cu siguranta nu ! Porumbeii adulti, la aceasta varsta au suficienta experienta si maturitate a zborului. Secretul este simplu. La zborurile de antrenament, in majoritatea cazurilor, evitam introducerea in pliante a porumbeilor maturi, in idea gresita de a-i menaja in zborurile scurte. Introducem in pliante numai porumbeii tineri. Consecinta sosirilor mai slabe a porumbeilor adulti, trebuie cautata in mecanismul biochimic exprimat printr-un continut redus de mioglobina existent in musculature pasarilor antrenate insuficient. Izvorul mioglobinei il constituie zborul, antrenamentele sustinute si bineinteles, aportul substantelor glucide asigurat printr-o ratie complete, echilibrata.

~ Istoria lui 56025 – 88 ~
In vara anului 1990, aveam un mascul cu seria 56025 – 88 care zbura in concursurile organizate de Asociatia Suceava. La etapa concursului zonal de la Gdansk II (915 distanta aeriana) a sosit in prima zi la orele 19,40 fiind declarat campionul etapei (zona cuprindea asociatiile judetene Suceava, Botosani, Iasi, Vaslui, Neamt, Bacau si Focsani ). Practicand zborul la vaduvie, care consta in separarea masculilor de femele pe tot timpul sezonului cocursurilor, de asta data, fericit pentru invidiata performanta, in dorinta obtierii unor pui, i-am dat porumbita si l-am lasat sa cloceasca ouale. Intrucat etapele de zbor la mare fond se organizau din 3 in 3 saptamani, poumbelul meu a ajuns la faza de clocit intensiv, perioada dinaintea ecloziunii oualelor. In perioada clocitului nu l-am mai miscat in antrenamente pe distante scurte, necesare insa mentinerii conditiei fizice si formei sportive. Luandu-l practic de pe cuibarul cu oua, l-am angajat la urmatoare etapa, Gdansk III. Atletul meu a sosit tot in prima zi de concurs, in jurul orei 20, 30, dar imediat dupa ce a intrat in compartimentul volierei si a consumat insetat apa, la cca. 30 de minute a avut o puternica febra musculara, exteriorizata prin contractura tetanica a aripilor, stare acuta de prostatie datorita toxinelor acumulate in organism, consecinta efortului imens depus pe parcursul sutelor de kilometri. Porumbelul nu mai reusea sa zboare nici pana la cuibar, aripile erau parca desprinse trunchi, lasate jos, febra puternica, tremur muscular si lipsa poftei de mancare. Eram disperat, pasarea dupa 3 concursuri de Gdansk se situa pe primul loc. Mai era necesara o singura etapa de zbor, campionatul columbofil incluzand la acea perioada clasarea a 4 etape de fond. Am inceput imediat pregatirea individuala a porumbelului urmarint trei elemente importante :

* Dezintoxicarea organismului pentru eliminarea metabolitilor acumulati in timpul “periplului aerian” administrand produse usor laxative, substante alcaline ale organismului, componente polivitaminice si substante nutritive energetice ;
* Recuperarea alimentara, administrand in ratie nutreturi necesare refacerii rezervelor alcaline ale organismului, o paleta variata de seminte graminee si leguminoase;
* Recuperarea fizica incepand cu zboruri foarte scurte, de la cativa zeci de metri. Pe masura revenirii posibilitatilor de zbor am marit progresiv distantele.

Nici acum, dupa trecerea mai multor ani, nu pot uita eforturile depuse de mine, dar mai ales de catre porumbel pentru recuperarea sa fizica. A fost o experienta deosebita, unica in felul ei. Dar a meriat! Concret – 17 zile de pregatire cu administrarea in primele 2 zile de carbune medicinal, bicarbonat de sodium(comprimate) si miere de albine in apa de baut. Am continuat apoi cu administrarea unor substante nutritive energetice, de tipul laptisorului de matca combinat cu diferite produse vitaminoase Biocol, Vitacol, etc. In ultimele trei zile dinaintea angajarii in concurs am administrat Multivita glucoza si Vitamina C. In tot acest timp am miscat porumbelul in zboruri la distante progresive, bineinteles, incepand cu distante foarte scurte. In felul acesta am reusit sa recuperez porumbelul pentru ultima etapa de concurs al maratonului de la Gdansk IV. Nu fara emotii l-am angajat la concurs. Eforturile noastre, o lectie de simbioza intre crescator si porumbel au fost rasplatite. Febletea mea a sosit la cuibarul sau tot in prima zi, devenind Campionul Asociatiei Suceava, in campionatul columbofil de Fond-Maraton, asociatie laureata la Expozitia Nationala.

Concluzie :

Activitatea biochimica desfasurata la nivelul tesutului muscular asigura dinamica zborului porumbeilor in concursurile columbofile, fiind dependent de alimentatia bogata in glucide, antrenamente si zboruri sistematice. Desigur, nu omitem din ecuatia reusitei zborului porumbelului, calitatile individuale, simtul de orientare in spatial aerian, procesul intuitiei, simtul magnetic, comportamentul inteligent si dorinta ardenta de revenire la cuibarul sau.

=>Sursa:http://www.acsuceava.eu
Sus In jos
http://cosminsigeorge.piczo.com
 
Recuperarea porumbeilor dupa zborurile lungi si obositoare
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» inperecherea porumbeilor
» Meseriaşii porumbeilor
» culoarea porumbeilor-list

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
..:::Forum columbofil:::.. :: categori de porumbei :: Porumbei voiajori-
Mergi direct la: