..:::Forum columbofil:::..
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
..:::Forum columbofil:::..

---->>> Un forum dedicat tuturor crescatorilor de porumbei <<<----
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Electrolitii...........

In jos 
AutorMesaj
olteanu comarnic
membru fidel
membru fidel
olteanu comarnic


masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 36
Localitate : comarnic PH
Hobbiuri : columbofilia
Data de inscriere : 13/02/2009

Electrolitii........... Empty
MesajSubiect: Electrolitii...........   Electrolitii........... Icon_minitime16th Februarie 2009, 10:52

Electroliţilor pentru porumbeii călători - bune sau rele?


Am tendinţa de a le considera un produs foarte util în acest sport, în timpul sezonului de curse. Cu toate acestea, există unele opinii împotriva electroliţilor. Unele avize care l-am găsit interesante sunt de mai jos.

1. Primirea unui produs natural recuperare pentru porumbeii călători: electroliţilor sunt şi săruri minerale, cum ar fi sodiu, potasiu, calciu, magneziu, etc administrarea de electroliţi este recomandată în special după cursa ca promovarea de recuperare. Heavy musculare face eforturi în organism lichide acid şi pot determina o creştere a pierderii de electroliţi, tulburarea de acid de bază. Aceasta a fost dovedit ştiinţific că administraţia de electroliţi îmbunătăţeşte recuperare după atletic eforturile într-un mod natural.

Diaree provoacă o creştere a pierderii de electroliţi, împreună cu o supărat din waterhousehold şi acid-base echilibru. Administrarea de electroliţi este un important sprijin în caz de apătos excremente.


2. Dr. Colin Walker:

În timpul efort, atât de apă şi electroliţi-au pierdut de la sistemul de pasăre şi a mai spus el să vorbească de necesitatea de a înlocui pierdut electroliţilor.

3. Dr. Wim Peters:

Porumbei nu transpir - atât în cazul în care este pierderea de electroliţi, care trebuie să fie înlocuit, trebuia să provină de la? Este de precizat că şi alte săruri de sodiu se excretă în cazul legat de acid lactic şi că de acid lactic formulare în cazul în care porumbeii fac anaerobă exerciţiu (exercitarea în lipsa de oxigen). Mea este de controversă care porumbeii călători nu au nici un exerciţiu anaerobă şi, prin urmare, conservarea sărurile acestora.

Cu excepţia cazului în care o păcăleala electroliţilor se pierde într-o formă, poate cu enterită sau în cazul în care rinichii au fost deteriorate de PMV, nu este necesar de a le utiliza sau când păsările voma, diaree au şi aşa mai departe. În aceste cazuri, utilizarea lor este absolut esenţială, dar nu pentru porumbei sănătoşi.

Sunt împotriva utilizării de electroliţi în porumbei. Colin Walker, în ultima sa carte are o altă părere. Argumentul lui este că de acid lactic, care este produs în momentul de exercitare anaerobă, obligaţiuni de stat şi cu alte săruri de sodiu, pentru a facilita excreţie şi este, deci, a pierdut. Acest lucru provoacă pierderea de electroliţi şi o perioadă îndelungată de recuperare. Pentru a preveni această stare el recomandă electrolitice "înlocuire". Acum, dacă s-au pierdut electroliţilor I ar fi de acord cu raţionamentul, dar nu a făcut nici o pasăre anaerobă exercita în mod normal, atunci când zboară? Unii oameni aici, în special cele care în mai multe zone umede, acum doresc să le folosească de asemenea, înainte de o cursă. (E destul de larg crede că păsările va fi hidratat corect!). Nu-mi place, dar poate că am lipseşte ceva? Văd că Colin W consiliază de asemenea, o jumătate de punct forte electroliţilor înainte de a basketing.

Racing dumneavoastră în cazul în care porumbeii temps depăşi 30 de grade C devine problematic. (Nu pot conveni cu Bob R, care afirmă că 20 la 35 de grade este "ideal gama". Sunt sigur că nu-l spun ca asta.)

Porumbei de zbor în condiţii de cald nu poate decât să îşi reducă temperaturii corpului, prin creşterea ratei de evaporare de la gură, gât şi plămâni. Făcând astfel, în lipsa de apă potabilă creşte posibilitatea (de pericol) de deshidratare. Alternativa este de a reduce sau a opri său efort fizic - de zbor. Acest conturile de lent şi viteze mari pierderi, ori de câte ori astfel de înaltă temps apară pe o distanta de curse special. În cazul în care temperatura depăşeşte 30 de grade probleme începe. Desigur, există unele păsări, care se pot ocupa de înaltă temps mai bine decât altele. Aceasta are un fond genetic, dar aproximativ vorbind de păsări grele sunt mai puţin de căldură-tolerant decât lejeră şi mai mici-cadru.

Curse de porumbei în condiţii umede, reduce capacitatea lor de a manipula temperaturi ridicate.

Orice obstacol în calea evaporare rata creează dificultăţi. În conformitate cu condiţiile de evaporare este umed drastic reduse şi fierbinte condiţii poate deveni de nesuportat.

În ambele de mai sus, poziţia este de serios agravată în cazul în care păsările au o bătălie pentru a headwind. Ele păstrează scăzut deasupra solului (în cazul în care este mai tare) şi trebuie să lucreze mai greu împotriva vântului împingerea lor organism temperaturi. Rezultate de curse pe zi fierbinte headwind sunt, de obicei, lugubru.

Eu nu cred că administraţia de electroliţi este de nici un beneficiu

Cu excepţia cazului în care se pierde o păcăleala electroliţilor nu este nevoie de a le folosi. Porumbei pe o zi normală temperat va bea aproximativ 50 ml de apă. Pe de zi în care s-au dat-o electroliţilor a fost mai tare decât în mod obişnuit de păsări şi în consecinţă a băut mai mult. Faptul că au existat electroliţilor în apă, au avut prea puţin de a face cu aportul lor totală. Ei au avut liber intestine, deoarece acestea au fost date ce se ridică la un loc curat-out - ca în cazul dat sare amară. În vrac de intestine acţionat ca în cazul în care un purgativ a fost administrat şi această acţiune ar asigura ca aceste pasari ar bea mai multă apă. De fapt, ar putea fi atât de deshidratare că ar putea muri în cazul în apă au fost total absent!

4. Gordon Chalmers:

I rar utilizarea electroliţilor pe propria-mi păsări. Sentimentul meu general a fost nu de a le folosi la toate (excepţie -, eventual, în cazuri de severe ca pierderea de lichide în diaree). Nu văd pe punctul de a le utiliza, înainte de o rasa, de vreme ce, dacă păsările sunt gestionate în mod corect şi să aibă acces la o vastă minerale, se amestecă în orice moment, electroliţilor lor ar trebui să fie la niveluri normale. Adăugarea electroliţilor ar putea chiar induce inutile sete. Am crezut că din când în când, păsările ar putea folosi electroliţilor la întoarcerea lor de la o rasă, dar chiar şi atunci eu sunt reticente în a le folosi. Am mult prefera apa proaspata cu aditivi, atunci când nu le ajunge, dar mai târziu, în a doua zi, voi adăuga unele glucoză şi fructoză. Eu chiar nu le place ideea de o jumătate de punct forte electroliţilor după cum se susţine de către Colin - opinia mea este că este mai bine pentru a le evita în întregime înainte de expediere, şi lăsaţi păsările echilibru propriile sisteme fără a electroliţilor după ce se întorc.

În timpul unei curse orice modificare semnificativă a ratei regulate de bătaie de aripă la viteza de croazieră (în medie, o rată normală de 5-4 batai pe secunda), cum ar fi exploziv sau dodging exploziile de viteză, trăgând din greu împotriva vântului, de frânare pentru a terenului, etc . poate induce anaerobă glycolysis. Asta duce la producerea de un anumit nivel de acid lactic.

5. Bob Rowland:

Re. Wim's convingerea că administraţia de electroliţi este de nici un beneficiu: Aceasta ar putea fi o adevărată declaraţie, dacă noi am fost numai încercând să rasă o păcăleala că este în perfect echilibru de electroliţi şi în cele mai bune optimă condiţie absolută şi distantele erau doar ideal etc Motivul pentru care au porumbei ia electroliţilor este de două ori. În primul rând pentru a vă asigura că le-au ajuns pentru un bun echilibru şi în al doilea rând, de a consuma mai multă apă decât în mod normal, ele ar fi ca aceştia să ambalaj celulele lor cu apa si nu sunt la începutul călătoriei, fără suficiente de apă pentru a completa excursie. Când vom încerca să cred că toate porumbei se va da un tratament egal de convoyer, prefer să cred că dacă pot să le acorde un avans merge în siguranţă, că acest lucru nu poate face rău de mult. Dacă eu nu le ajuta, te-am rănit le oferindu-le o posibilă marginea?
Sus In jos
http://www.ciprianksu.sunphoto.ro
 
Electrolitii...........
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
..:::Forum columbofil:::.. :: categori de porumbei :: Porumbei voiajori-
Mergi direct la: