..:::Forum columbofil:::..
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
..:::Forum columbofil:::..

---->>> Un forum dedicat tuturor crescatorilor de porumbei <<<----
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Cand incepetii antrenamentele cu maturii??

In jos 
+5
ionut190
george_isteaua
velisar valentin
CoToY
Cosminn
9 participanți
AutorMesaj
Cosminn
membru aur
membru aur
Cosminn


masculin
Numarul mesajelor : 185
Varsta : 29
Localitate : Otelu-Rosu Caras-Severin
Hobbiuri : Volley,Porumbei,
Data de inscriere : 03/01/2008

Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime6th Ianuarie 2008, 20:58

SI cam cat ii zburatii la antrenamente!!!Ast Ras....Multumesc!!!
Sus In jos
http://cosminsigeorge.piczo.com
Vizitato
Vizitator




Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime6th Ianuarie 2008, 21:54

an trenamentele se fac in functie de conditiile de afara,in general cand da bine frunza copacilor...eu sincer am de gand sa fac cu porumbeii mei maturi o etapa soc adica ii duc din prima la vreo 120 km....atunci trebuie sa se vada cum s-au pastrat peste iarna.... Smile
Sus In jos
Cosminn
membru aur
membru aur
Cosminn


masculin
Numarul mesajelor : 185
Varsta : 29
Localitate : Otelu-Rosu Caras-Severin
Hobbiuri : Volley,Porumbei,
Data de inscriere : 03/01/2008

Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime7th Ianuarie 2008, 20:33

Haida-ti mai astept parerii!!Va rog....
Sus In jos
http://cosminsigeorge.piczo.com
CoToY
Moderatori
Moderatori
CoToY


masculin
Numarul mesajelor : 120
Varsta : 33
Localitate : Campina-Prahova
Hobbiuri : porumbeii
Data de inscriere : 02/01/2008

Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime12th Ianuarie 2008, 18:11

antrenametele:iarna knd e soare afara.s dupa c iam imperecheat zi de zi.inainte de concursuri cu 2 saptamani incep eu sa ii duc la distantze crescatoare.
Sus In jos
http://www.cotoy.sunphoto.ro
velisar valentin
membru fidel
membru fidel
velisar valentin


masculin
Numarul mesajelor : 21
Varsta : 32
Data de inscriere : 14/01/2008

Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime14th Ianuarie 2008, 23:04

poi cu 3 saptamani inainte de prima etapa cate 4 ore pe zii!!! eu asa fac acum fiecare cu stilul lui!eu sunt multumit
Sus In jos
george_isteaua
membru aur
membru aur
george_isteaua


masculin
Numarul mesajelor : 211
Varsta : 34
Localitate : Husi , Vaslui
Hobbiuri : Columbofil
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 14/01/2008

Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime23rd Ianuarie 2008, 13:23

eu ii duc in ordine crescatoare 20 km...... 60 km........120...... 160......................... bineinteles cu puii tomnatici
pt porumbeii de 1 an merg direct la 100 km si le fac vreo 3 zboruri din acelasi loc in toate partile adica in sud in est in vest si in nord la distante de 100km si dupa aia de unde face filiala mai departe
Sus In jos
http://jorjel90.sunphoto.ro
ionut190
membru fidel
membru fidel
ionut190


masculin
Numarul mesajelor : 18
Varsta : 32
Localitate : husi
Hobbiuri : porumbei , altele :D
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 30/01/2008

Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime30th Ianuarie 2008, 23:38

io in primavara incep cu antrenamentle nu ma complic iarna cum face cotoy Very Happy
Sus In jos
CoToY
Moderatori
Moderatori
CoToY


masculin
Numarul mesajelor : 120
Varsta : 33
Localitate : Campina-Prahova
Hobbiuri : porumbeii
Data de inscriere : 02/01/2008

Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime31st Ianuarie 2008, 00:37

mai nu mai inteles.nu ii duc eu la antrenamente.le dau drumu afara knd e vremea frumoasa s ala e antrenamentu.knd vine primavara ii duc s eu treptat.intelegi?Very Happy
Sus In jos
http://www.cotoy.sunphoto.ro
ionut190
membru fidel
membru fidel
ionut190


masculin
Numarul mesajelor : 18
Varsta : 32
Localitate : husi
Hobbiuri : porumbei , altele :D
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 30/01/2008

Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime1st Februarie 2008, 19:57

aha io am crezut alceva Very Happy
asa le mai dau si io drumu iarna cand e soare afara si ii oleak mai caldut
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime6th Februarie 2008, 15:15

voi cu 3 membrii inregistrati vorbiti mai?lasati-ne si vedeti-va de discutiile de genu: sisteme noi de prins porumbei:))
Sus In jos
Vlaicu Bogdan
membru fidel
membru fidel
Vlaicu Bogdan


masculin
Numarul mesajelor : 14
Varsta : 35
Localitate : Judetul Salaj,Zalau
Hobbiuri : Columbofilia,Motociclismul
Data de inscriere : 07/02/2008

Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime7th Februarie 2008, 23:53

Parerea me este ca trebuie sa fi foarte atent cum incepi antrenamentele deoarece dupa multa odihna porumbeii nu mai au forma sportiva de odinioara si se intampla foarte des ca un porumbel ce a facut norme sa se piarda la antrenamente.Proprietarul sta si se intreaba cum de a ramas la 50 km iar anul trecut a facut norma.Raspunsul este simplu: A facut norma in sezonul trecut care a ramas in urma de aproape un an ! Deci ! Mai usor cu ei ! Si cei de la Ferari isi incalzesc bine motoarele inainte de cursa chiar daca sunt campioni deoarece cauzele esecului sunt lucruri banale si simple ! Asa ca va recomand pentru inceput un zbor de 10 km si daca se observa ca mai trebuie unu de 10 km mai faci unul,pana cand o sa vezi ca porumbeii pleaca linistiti si pusi din prima pe directie ! Cool Parerea mea Wink
Sus In jos
CoToY
Moderatori
Moderatori
CoToY


masculin
Numarul mesajelor : 120
Varsta : 33
Localitate : Campina-Prahova
Hobbiuri : porumbeii
Data de inscriere : 02/01/2008

Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime8th Februarie 2008, 20:56

ai mare dreptate domnule vlaicu bogdan.......asa se fac normal antrenamentele,dar noi credem k sunt in deajuns un sg antrenament s atat.vant in pene
Sus In jos
http://www.cotoy.sunphoto.ro
george_isteaua
membru aur
membru aur
george_isteaua


masculin
Numarul mesajelor : 211
Varsta : 34
Localitate : Husi , Vaslui
Hobbiuri : Columbofil
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 14/01/2008

Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime11th Februarie 2008, 19:11

io orcum incepeam de la 20 km
Sus In jos
http://jorjel90.sunphoto.ro
rentiu87
membru
membru
rentiu87


masculin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 36
Data de inscriere : 04/01/2008

Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime11th Februarie 2008, 21:20

eu am bagat vara trecuta la primu antrenament 20 porumbei ! direct la 50 km pierderile au fost ff usoare doar 5 sau pierdut!!!! dar au ramas doar cei mai puternici.
multi baga la 5km - 10km dar foarte putin au curaju sa bage la 50 din prima !
Sus In jos
Admin
Administratori
Administratori
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 139
Varsta : 57
Localitate : romania
Hobbiuri : crestere de pasari si animale
Data de inscriere : 30/12/2007

Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime11th Februarie 2008, 21:37

eu am dus pui la 70 km primu antrenament si a venit intr-o ora si jum cam asa si am por care au facut primu zbor in viata lor la 450 km si cel mai bine cam o jum de zi a facut .
Sus In jos
http://www.crescatorul.com
Vlaicu Bogdan
membru fidel
membru fidel
Vlaicu Bogdan


masculin
Numarul mesajelor : 14
Varsta : 35
Localitate : Judetul Salaj,Zalau
Hobbiuri : Columbofilia,Motociclismul
Data de inscriere : 07/02/2008

Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime12th Februarie 2008, 11:47

Acuma depinde ce vreti de la porumbeii vostrii : daca vreti doar sa i testati asa din prima pe la 300 km nu este nici o problema.Si eu mai fac astfel de lucruri cu unii porumbei dar nu ma astept in continuare de la ei la performanta.Mie imi place sa zboare porumbeii constant si sa faca ceva treaba pe la zboruri nu doar sa vina acasa din prima de la 400-500 km.Cunosc o gramada de porumbei care au fost angajati din prima si la 800 km si au venit binisor dar degeaba caci ca sa faci norma iti trebuie mai multe etape.Nu poti sa spui ca ai un porumbel bun daca nu participa la tot sezonul competitional deoarece asa se vede rezistenta adevaratilor campioni si uzura care are loc in timp.Sincer mie nu imi trebuie porumbei care sa traga tare o etapa doua si gata sa fie terminati.Mi se pare greu sa cred ca sunt porumbei pe care sa i angajezi la zboruri de 300-400 si sa reziste in continuare pana la sfarsit,de cele mai multe ori isi face aparitia febra musculara Twisted Evil si porumbeii sunt terminati si fizic si psihic Suspect
Sus In jos
CoToY
Moderatori
Moderatori
CoToY


masculin
Numarul mesajelor : 120
Varsta : 33
Localitate : Campina-Prahova
Hobbiuri : porumbeii
Data de inscriere : 02/01/2008

Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime12th Februarie 2008, 19:36

da intervine febrea musculara...dar dk ii recunerezi poti sa ii bagi iara la zbor.eu am avut un por cu febra.lam oprit o etapa aksa s lam refacut.dupa care lam bagat la urmatoarea etapa.s a clasat s la o etapa d fond...Very Happy succes in continuare.vant in pene
Sus In jos
http://www.cotoy.sunphoto.ro
rentiu87
membru
membru
rentiu87


masculin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 36
Data de inscriere : 04/01/2008

Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime12th Februarie 2008, 21:28

Andrey a scris:
eu am dus pui la 70 km primu antrenament si a venit intr-o ora si jum cam asa si am por care au facut primu zbor in viata lor la 450 km si cel mai bine cam o jum de zi a facut .

una e sa bagi un porumbel intrun stol de vreo 400 sau 500 de porumbei care au mai zburat,si alta e sa faci antrenament individual si sa iti vina intr-o jumate de zi de la 450 km
vorbesc despre porumbei care au avut primul zbor din viata lor direct la 450 km!!!!!
Sus In jos
george_isteaua
membru aur
membru aur
george_isteaua


masculin
Numarul mesajelor : 211
Varsta : 34
Localitate : Husi , Vaslui
Hobbiuri : Columbofil
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 14/01/2008

Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime12th Februarie 2008, 23:20

CUM SA BAGI POR CARE NU AU MAI FOST ZBURATI NICIODATA DIRECT LA 450 KM ?? E DISTANTA DESTUL DE MARE DAR MAI INTAI AR TREBUI SA II ANTRENEZI PUTIN DE LA 20 30 KM
DUPA IARNA CARE AU AMORTIT IN CUSCA DAR FIECARE CU PAREREA SA
Sus In jos
http://jorjel90.sunphoto.ro
panescu octavian
membru fidel
membru fidel



Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 05/01/2008

Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime15th Februarie 2008, 09:52

10km,20km,20km individual,70km,120 prima cursa
Sus In jos
george_isteaua
membru aur
membru aur
george_isteaua


masculin
Numarul mesajelor : 211
Varsta : 34
Localitate : Husi , Vaslui
Hobbiuri : Columbofil
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 14/01/2008

Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime5th Mai 2008, 23:04

am inceput cu asociatia :
SOLESTI 23 Km
NEGRESTI 44 Km
ROMAN 120 km
PIATRA NEAMT 167 KM
GHIMIS 200 KM

dupa care am inceput sezonul competitional 2008
prima etapa de zbor find Sighisoara
dar cei inscrisi la asociatia FRC stiu mai bine

BAFTA LA CONCURSURI SI NUMA BINE


AVETI GRIJA SA NU VA CADA CEASU Smile)
Very Happy
Sus In jos
http://jorjel90.sunphoto.ro
Continut sponsorizat





Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Empty
MesajSubiect: Re: Cand incepetii antrenamentele cu maturii??   Cand incepetii antrenamentele cu maturii?? Icon_minitime

Sus In jos
 
Cand incepetii antrenamentele cu maturii??
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» cand incepeti antrenamentele cu puii tomnatici ?
» antrenamentele
» Cand incepe Sezonul 2008?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
..:::Forum columbofil:::.. :: Sezonul Competitional :: Antrenamente efectuate-
Mergi direct la: