..:::Forum columbofil:::..
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
..:::Forum columbofil:::..

---->>> Un forum dedicat tuturor crescatorilor de porumbei <<<----
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Schema de tratament

In jos 
+2
gruescusava
CoToY
6 participanți
AutorMesaj
CoToY
Moderatori
Moderatori
CoToY


masculin
Numarul mesajelor : 120
Varsta : 33
Localitate : Campina-Prahova
Hobbiuri : porumbeii
Data de inscriere : 02/01/2008

Schema de tratament Empty
MesajSubiect: Schema de tratament   Schema de tratament Icon_minitime12th Ianuarie 2008, 18:41

1)Viermi-Rombendazol-1/2 comprimat/porumbel
-Vermizol A10-1/2 comprimat/porumbel
-timp administrare:2 zile


2)Coccidioza-Coccistop(buvabil)-1 ml/L
-Sulfacoccirom-1comprimat/porumbel
-timp administrare:3 zile,2 zile pauza si iarasi 3 zile

3)Tricomonoza-Enteroguard-1/4 comprimat/porumbel
-Columboviofort-1 comprimat/porumbel
-Flagyl(de la farmacia umana-buvabil)-7ml/L
-timp administrare:7 zile

4)Salmoneloza-Enrofloxarom-1/2 comprimat/porumbel
-Enrofloxacina 5%-1 ml/L
-timp de administrare:5 zile
-foarte important:inpreuna cu enrofloxacina sau enrofloxarom trebuie sa se dea mereu un complex polivitaminic.

5)Paramixoviroza-boala netratabila
-Vaccin COLUMBOVAC-0,25/porumbel SAU PARAMIXOVACOL-0,5/porumbel

la fiecare tratament se lasa pauza intre ele 6-7 zile,apa curata,in care porumbeii vor primi 1-2 zile complex polivitaminic
Sus In jos
http://www.cotoy.sunphoto.ro
Vizitato
Vizitator




Schema de tratament Empty
MesajSubiect: Re: Schema de tratament   Schema de tratament Icon_minitime12th Ianuarie 2008, 19:14

sunt mai multe lucruri cu care nu sunt de acord dar la salmoneloza nu se da enrofloxacina ca o sa astepti mult si bine sa treaca, se da oxitetraciclina sau mai nou a aparut un vaccin care se administreaza in apa
Sus In jos
gruescusava
membru
membru



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 71
Localitate : Resita-Caras-severin
Data de inscriere : 25/04/2008

Schema de tratament Empty
MesajSubiect: Re: Schema de tratament   Schema de tratament Icon_minitime7th Februarie 2009, 14:14

COLUMBOVACUL se face 02, ml/porumbel ,nu 0,5.....iar despre SALMONELOZA ,tratamentul consta in antibioterapiei si sulfamidoterapie .Alegerea se face in functie de rezultatele de laborator ( antiboigrama ,care stabileste cel mai active preparate fata de salmoneloza izolata ) Tratamentul ( curativ sau preventiv ) cu antibiotice ( gentamicina ,oxitraciclina taociclina ect. ) in hrana se va administra obligatoriu drojdie de bere ,deasemeni se recomanda vitamine ( in special com. B ,vit. K,si A ) Oxitetraciclina clorhidrica ,pulberein apa de baut , 2...4 gr/1l apa ,5 ..7 zile . Streptonicina sulfat ,pulbere in apa de baut ,0,4 /1L apa -10 zile ( mai mult preventiv ) . Sulfotin in apa de baut ,0,2 g / 1 L apa ,3 ...5 zile . Tetraciclina clorhidrica ,pulbere ,4 g / 1 L apa in prima zi ,apoi ,in zilele urmatoare ,2 g / 1 L apa ,la interval de 4..7 zile .Tetraciclina ( sau sigmamicina ) ,1 g pulbere la 1 L apa ,timp de 5 ...6 zile ( la administrarea acestui produs nu se administreaza preparate pe baza de calciu ptru ca acest tip de antibiotic este fixat de sarurile de calciu si ,ca atare ,efectul terapeutic este redus ) . Neomicina , se adm . 0,05...0,06 g ( 5..6 centigrame ) la 1 L apa ,timp de 3 ...4 zile .Ptru ca TIFOZA ,are agent cauzal Salmonella gallinarum ,foarte asemanator cu S. pullorum ,ca tratament preventiv se poate administra ; tetraciclina 0,4 ...0,6 g la 1 L apa de baut ,timp de 10...14 zile . ,curativ se poate administra Colistirom (colistin) ,pulbere solubila in doza de 50.000...100.000 U.I / kg/ zi ,timp de 3 zile ,sau Colidox ( doxicilina hidrocol si colistina sulfat ) in apa de baut 10 g pulbere la 20 ...40 L apa ,timp de 3 ...5 zile .ENROFOXAROMUL ,este un chimeo terapeutic cu spectru larg si actiune antimicrobiana puternica ,chiar si la germenii puternici la antibiotice .Este un derivat din 4 qunolola floururat ,facand parte din ultima generatie de quinolone sintetice ,cu notabila activitate bactericida asupra germenilor gram pozitiv si negativ ,a micoplasmelor ,clamidiilor ,colibacilozei ,pasteurelozei ,salmoneloza ,stafilococie streptococie ,ect. .Are actiune antagonista cu cloranfenicolul,macrolide,tetracicline,teofilina si antiinflamotoare nesteroide. ...ca atare se poate administra .....
Sus In jos
george_isteaua
membru aur
membru aur
george_isteaua


masculin
Numarul mesajelor : 211
Varsta : 34
Localitate : Husi , Vaslui
Hobbiuri : Columbofil
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 14/01/2008

Schema de tratament Empty
MesajSubiect: Re: Schema de tratament   Schema de tratament Icon_minitime9th Februarie 2009, 19:39

si io folosesc tot aceleasi tratamente dar la COLUMBOVAC le injectezi numai 0,2 ml
Sus In jos
http://jorjel90.sunphoto.ro
Admin
Administratori
Administratori
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 139
Varsta : 57
Localitate : romania
Hobbiuri : crestere de pasari si animale
Data de inscriere : 30/12/2007

Schema de tratament Empty
MesajSubiect: pentru variola faceti ceva?   Schema de tratament Icon_minitime9th Februarie 2009, 20:00

am avut acum isi cateva ani variola la porumbei. e normal?
si ce se pot face preventiv?
Sus In jos
http://www.crescatorul.com
TUDOR CATALIN
membru fidel
membru fidel



masculin
Numarul mesajelor : 16
Varsta : 35
Localitate : JUD.TIMIS
Hobbiuri : PORUMBEII SI VANATOAREA
Data de inscriere : 21/02/2009

Schema de tratament Empty
MesajSubiect: Re: Schema de tratament   Schema de tratament Icon_minitime21st Februarie 2009, 22:13

am vaccinat cu LA SOTA dar am inteles ca nu este asa bun.ce pot sa fac in continuare?
Sus In jos
http://vanatoru.sunphoto.ro
cata
membru fidel
membru fidel
cata


masculin
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 39
Localitate : brasov
Data de inscriere : 23/01/2009

Schema de tratament Empty
MesajSubiect: Re: Schema de tratament   Schema de tratament Icon_minitime21st Februarie 2009, 22:57

am vrut sa cumpar si eu dar nu am gasit in farmacii.unii zic ca nu se mai fabrica.din cite am inteles dupa la sota trebuie sa treaca vreo 21 de zile si apoi le faci paramixovacol.
Sus In jos
TUDOR CATALIN
membru fidel
membru fidel



masculin
Numarul mesajelor : 16
Varsta : 35
Localitate : JUD.TIMIS
Hobbiuri : PORUMBEII SI VANATOAREA
Data de inscriere : 21/02/2009

Schema de tratament Empty
MesajSubiect: Re: Schema de tratament   Schema de tratament Icon_minitime22nd Februarie 2009, 01:36

cata a scris:
am vrut sa cumpar si eu dar nu am gasit in farmacii.unii zic ca nu se mai fabrica.din cite am inteles dupa la sota trebuie sa treaca vreo 21 de zile si apoi le faci paramixovacol.




MULTUMESC PENTRU RASPUNS
Sus In jos
http://vanatoru.sunphoto.ro
george_isteaua
membru aur
membru aur
george_isteaua


masculin
Numarul mesajelor : 211
Varsta : 34
Localitate : Husi , Vaslui
Hobbiuri : Columbofil
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 14/01/2008

Schema de tratament Empty
MesajSubiect: Re: Schema de tratament   Schema de tratament Icon_minitime25th Februarie 2009, 16:28

SPECTAM
Sus In jos
http://jorjel90.sunphoto.ro
george_isteaua
membru aur
membru aur
george_isteaua


masculin
Numarul mesajelor : 211
Varsta : 34
Localitate : Husi , Vaslui
Hobbiuri : Columbofil
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 14/01/2008

Schema de tratament Empty
MesajSubiect: Re: Schema de tratament   Schema de tratament Icon_minitime25th Februarie 2009, 16:29

Admin a scris:
am avut acum isi cateva ani variola la porumbei. e normal?
si ce se pot face preventiv?
SPECTAM
Sus In jos
http://jorjel90.sunphoto.ro
Continut sponsorizat





Schema de tratament Empty
MesajSubiect: Re: Schema de tratament   Schema de tratament Icon_minitime

Sus In jos
 
Schema de tratament
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
..:::Forum columbofil:::.. :: Boli si tratamente aplicate-
Mergi direct la: