..:::Forum columbofil:::..
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
..:::Forum columbofil:::..

---->>> Un forum dedicat tuturor crescatorilor de porumbei <<<----
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??

In jos 
+7
panescu octavian
ionut190
karelveverka01
george_isteaua
mihai chisan
CoToY
Cosminn
11 participanți
AutorMesaj
Cosminn
membru aur
membru aur
Cosminn


masculin
Numarul mesajelor : 185
Varsta : 29
Localitate : Otelu-Rosu Caras-Severin
Hobbiuri : Volley,Porumbei,
Data de inscriere : 03/01/2008

Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime6th Ianuarie 2008, 21:04

Imi spuneti si mie ceva despre aceste cuvant ''vaduvie''!!! Cum se aplica la porumbei?Si daca este bine sa ii zburam la vaduvie? Va multumesc!!!
Sus In jos
http://cosminsigeorge.piczo.com
CoToY
Moderatori
Moderatori
CoToY


masculin
Numarul mesajelor : 120
Varsta : 33
Localitate : Campina-Prahova
Hobbiuri : porumbeii
Data de inscriere : 02/01/2008

Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime9th Ianuarie 2008, 17:40

metoda vaduviei a fost introdusa in sportul cu porumbei calatori in scopul stimularii la maxim a tendintei porumbelului de a se reintoarce acasa in timpul cel mai scurt posibil.,etoda a fost aplicata in urma cu 50-60 de ani in Belgia.practicarea metodei vaduviei are avantajul k crescatorul nu trebuie sa aiba porumbei multi ca metoda ca in metoda cresterii naturale.Ea nu cere nici timp prea mult din partea crescatorului.Priceperea s spiritul de observatie al crescatorului are de asemenea un rol important in aplicarea acestei metode.
In c consta aceasta metoda de realizare a vaduviei?????
Primavara porumbeii sunt imperecheati in mod normal,si sunt lasati sa scoata s sa creasca o pereche de pui.EI vor depunde intre timp a doua serie de oua.pe care ii lasam sa le cloceasca timp de 8-10 zile,dupa care le putem trece la porumbeii crescatori,iar in locu lor punem oua de portelan.Tot acum scoatem toate porumbitzele si le trecem intr-un porumbar alaturat,inpreuna cu tineretul.Porumbeii vor mai sta una sau doua zile pe ouale de portelan,apoi vor parasicuiburile.Cu porumbeii ramasi vaduvi,incepem zborurile de antrenament.Pentru aceasta ei vor zbura cu ceilalti porumbei,dimineata s seara.incepem cu un zbor de 10 min s marim treptat durata,pe zi c trece,ajungand pana la 30-40 de min de zbor zilnic.
Aceste zboruri sunt absolut necesare pt mentinerea vigoarei corpului si a unei permanente pofte de mancare,caci este stiut ca porumbeii in aceasta stare de sureexcitare(asteptand porumbitzele,dorindu-le)isi pierd pofta de mancare,ceea ce ar insemna pierderea "formei" lor.Pt mentinerea porumbeilor in aerin timpul zborului de antrenament,crescatorii intrebuninteaza un steag alb pe care-l ridica sa fluture in vant.
Porumbeii isi vor vedea porumbitzele numai inaintea uni concurs,insa fara a-i lasa s se calce,fiindca,astfel porumbelul ar pierde forma pe care i-am creat-o prin aceasta oprire de la imperechere.Pentru aceasta,cand se vor intoarce de la zborul de antrenament ei vor trebuii sa-si gaseasca,fiecare,porumbitza in celula lui.
Intotdeauna dupa reintoarcerea de la concurs,porumbelul trimis la zbor va trebuii sa-si gaseasca porumbita in celula,asa cum sa asteptat el si pt care a parcus drumul de reintoarcere in cea mai mare viteza.Dupa una sau doua ore de sedere impreuna ,cand pot sa se imperecheze o data sau de doua ori,ei vor fi iara despartiti pana la viitoru concurs,inainte de care se va proceda la fel ca mai sus.
Prin aceasta metoda fortele porumbelului sunt menajate la maxim,pe cand atractia pt porumbitza si cuib ia fost sporita la maxim.Un astfel de porumbel,care nu-si ca irosi fortele gonind porumbitza,calcand-o,hranind puii,va fi mereu in cea mai buna forma,in tot timpul sezonului.
Rezultatele metodei vaduviei arata cat de mult inseamna "forma" unui porumbel pe langa calitatea lui ca rasa.Numai acum zicala:"Forma bate rangu" poate fi pe deplin inteleasa.
Sper k am redat binisor aceasta metoda.......sincer am sa incerc sa o aplic s eu anu asta la cateva perechi sa vedem cum se misca masculii.succes s vant in pene
Sus In jos
http://www.cotoy.sunphoto.ro
Vizitato
Vizitator




Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime9th Ianuarie 2008, 18:29

cotoy imi pare rau dar trebuie sa te contrazic...multi sunt de acord cu unele lucruri pe care le spui tu, iar atunci cand ii aud fac alergie...
in primul rand-de ce se zboara numai masculii?probabil veti spune ca nu sunt bune femelele-total gresit...in 90% din etape femelele bat masculii fara nici o problema...o sa spuneti ca masculii sunt cei mai buni...da...si sunt de acord cu asta...atunci cand te ocupi f bine de porumbel,cand ii faci antrenamentele cum trebuie...insa credeti-ma ca este f greu sa realizezi astfel de lucruri
in al doilea rand...mare greseala sa tii femelele cu tineretul...ele trebuie sa aiba compartiment separat si obscurizat pt a nu se imperechea....mare greseala sa tii maturi cu tineretul...pt ca puii nu au aceeasi imunitate ca maturii...se vor imbolnavi....vor lua boli pe care maturii nu le arata dar de care sufera
dupa cele 2 lucruri pe care le-am combatut o sa imi spuneti ca nu am dreptate pt ca femela trebuie sa astepte masculul in boxa...da, dar pe el il faci sa inteleaga lucrul asta in timpul antrenamentelor personale...oarecum este o educatie...dar ce zic eu aici....vaduvia este prea complexa ca sa o scriem...este greu de practicat, desi presupune mai putin timp, dar sunt constient ca este bine sa o inveti de la inceput
sper ca v-am putut fi de ajutor
Sus In jos
mihai chisan
membru
membru



Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 03/01/2008

Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime9th Ianuarie 2008, 22:15

eu asa ca observator doar..spun ca nu-mi place aceasta metoda..kiar daca pare sa dea mai multe sanse reusitei...prea multa bataie de cap..prea multe inkaperi separate..cine ii place asa multa bafta...
Sus In jos
george_isteaua
membru aur
membru aur
george_isteaua


masculin
Numarul mesajelor : 211
Varsta : 34
Localitate : Husi , Vaslui
Hobbiuri : Columbofil
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 14/01/2008

Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime19th Ianuarie 2008, 11:21

eu unu nu zbor porumbeii la vaduvie ca sa aiba si ei pt ce veni acasa pt femela pt pui pt ceva nu ?
nu are rost sa l zbori la vaduvie e si riscant e si prostesc
Sus In jos
http://jorjel90.sunphoto.ro
Vizitato
Vizitator




Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime19th Ianuarie 2008, 19:30

mai gandeste-te domnule george ca si la vaduvie are pt ce veni...altfel nu ar mai veni porumbeii de la vaduvie atat de bine....esti de acord cu mine?
Sus In jos
karelveverka01
membru
membru



Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 27/01/2008

Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime28th Ianuarie 2008, 21:48

BUNA DOMNILOR METODA LA NATURAL IE DEJA EPOCA DE PIATRA CRED CA SE ZBOARA NUMAI IN ROMANIA NU FITI FRICOŠI ŠI SPERIACI FACEC UN PAS IN FATA TOTUL IE POSIBIL KAREL .. CZ
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime28th Ianuarie 2008, 21:59

nu e adevarat dle veverka...nu se zboara numai in romania...se zboara peste tot in lume deoarece sunt foartemulti fondisti carora le vin bine porumbeii la natural...
Sus In jos
karelveverka01
membru
membru



Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 27/01/2008

Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime31st Ianuarie 2008, 22:03

Dom codrut-stefan sant doar cativa fondišti. Dar la viteza? catastrofa straini zbora cu 20 de pasari la natural ši cu 70 de pasari la vaduvie acei 20 buk zbora dela 750 - 1000 de km ši acei 70 de pasari zboara dela 100 - 750 de km dece nu zboara invers domnule štiu ce spun am in cerkat cand am zburat la natural am fost pe locul 50 ... pe jud PLZEN cand am trekut la vaduvie cu 30 de pasari 2007 ma aflu pe lokul 15 pe judec ši ku puii locu 6 pe judet va puteci convinge la www.postovniholub.cz asta ie domnilor incercati noutati

imi cer scuze nule prea am cu limba ši skrisul Roman KAREL CZ
Sus In jos
karelveverka01
membru
membru



Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 27/01/2008

Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime31st Ianuarie 2008, 22:22

WWW.POSTOVNIHOLUB.CZ
CLIC
1 CESKE ZDRUŽENI
2 PLZEN
3 MISTROSTVI OS batrani
4 MISTR HOLOUBAT -VYCHOD puii
5 VÝKON HE - Km clasati intru an Porubita
6 PASMO VÝCHOD PUII 2007

Dle Štefan daca aveti rezultate mai bune atunci imi cer scuze dela dumneia
voastra afisat rezultatele !
Sus In jos
CoToY
Moderatori
Moderatori
CoToY


masculin
Numarul mesajelor : 120
Varsta : 33
Localitate : Campina-Prahova
Hobbiuri : porumbeii
Data de inscriere : 02/01/2008

Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime31st Ianuarie 2008, 22:56

bv domnu Karel.toate respectele mele.nimeni nu sa nascut invatat.eu zc k nu strica sa incercam s noi vaduvia.frumoase clasamente.bv inca o data.frumoase clasri..sa fie asa s in anu acesta.vant in pene
Sus In jos
http://www.cotoy.sunphoto.ro
Vizitato
Vizitator




Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime31st Ianuarie 2008, 23:44

domnule veverka...dc citeati mai sus vedeati ca eu sunt adeptu vaduviei...si cu rezultatele ce se intampla....vreti sa aflati rezultatele mele?nu sunt stralucite...fiindca eu vb de un subiect si dvs ati inceput sa afisati rezultate...eu zic ca nu asa se castiga respectul
Sus In jos
george_isteaua
membru aur
membru aur
george_isteaua


masculin
Numarul mesajelor : 211
Varsta : 34
Localitate : Husi , Vaslui
Hobbiuri : Columbofil
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 14/01/2008

Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime4th Februarie 2008, 22:07

e o varianta si sa zbori la vaduvie
dar decamdata nu ma risc
Sus In jos
http://jorjel90.sunphoto.ro
ionut190
membru fidel
membru fidel
ionut190


masculin
Numarul mesajelor : 18
Varsta : 32
Localitate : husi
Hobbiuri : porumbei , altele :D
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 30/01/2008

Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime5th Februarie 2008, 00:39

faci cum vrei nu te obliga nimei Very Happy
dapoi u nu ai zburat niciodata la vaduvie
Sus In jos
george_isteaua
membru aur
membru aur
george_isteaua


masculin
Numarul mesajelor : 211
Varsta : 34
Localitate : Husi , Vaslui
Hobbiuri : Columbofil
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 14/01/2008

Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime5th Februarie 2008, 20:08

da wa de parca u ai zburat Mad
Sus In jos
http://jorjel90.sunphoto.ro
panescu octavian
membru fidel
membru fidel



Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 05/01/2008

Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime15th Februarie 2008, 09:29

tot ce este nou sperie ...anu asta o sa incerc si eu vaduvie!!
Sus In jos
Vlaicu Bogdan
membru fidel
membru fidel
Vlaicu Bogdan


masculin
Numarul mesajelor : 14
Varsta : 35
Localitate : Judetul Salaj,Zalau
Hobbiuri : Columbofilia,Motociclismul
Data de inscriere : 07/02/2008

Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime16th Februarie 2008, 22:39

Si eu as vrea pe viitor doar ca am nevoie de mai mult spatiu si timp.Vaduvia are ore exacte si reguli nu ca si naturalul.Prima data trebuie sa imi aleg niste porumbeii buni la natural si apoi sa ma apuc de vaduvie.Este o greseala sa crezi ca orice porumbel merge la vaduvie si rezista.Oricum rezultatele la vaduvie sunt mult mai bune asa ca daca cineva cu care zbori s-a apucat de vaduvie pierzi teren in fata lui cu naturalul.
Sus In jos
panescu octavian
membru fidel
membru fidel



Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 05/01/2008

Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime17th Februarie 2008, 09:24

nu este vorba numai de spatiu ,iti mai trebuieste un compartiment in plus 1,5m/2m,dar dacaq vrei sa ti si natural si vaduvie iti trebuie timp doarece se antreneaza separat.In plus vaduvii se tin la semintuneric,sa nu guruie pe la fereastra lor alti porumbei .....Vaduvia se mai numeste arma cu doua taisuri ...ori ..ori ..lucru care nu vad de ce te-ar nemultumii ,ori castiga ori se duce !!Eu spun ca orice porumbel se preteaza vaduviei pentru ca nu este o metoda de zbor in sine ci doar o supermotivare bazata pe dragostea de cuib si pereche!!
Sus In jos
george_isteaua
membru aur
membru aur
george_isteaua


masculin
Numarul mesajelor : 211
Varsta : 34
Localitate : Husi , Vaslui
Hobbiuri : Columbofil
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 14/01/2008

Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime26th Februarie 2008, 23:02

cum zici u
dar nu ma risc sa zbor la vaduvie
Sus In jos
http://jorjel90.sunphoto.ro
Bogdan ko
membru fidel
membru fidel



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 33
Localitate : azuga
Data de inscriere : 18/02/2008

Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime27th Februarie 2008, 19:45

Daca ati citi mai mult si ati observa ce se intampla cei mai multi zboara femele la vaduvie.....ked k e foarte bine la natural e riscul k unul sa se piarda si pui pot murii
Sus In jos
kidd
membru
membru



masculin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 36
Localitate : Izvoarele
Hobbiuri : columbofilia
Data de inscriere : 13/06/2011

Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime13th Iunie 2011, 21:43

ca o completare..
masculilor zburati la vaduvie li se vor da drumul dimineata...iar femelelor in jurul pranzului.
atat masculii cat si femelele trebuiesc tinuti la semi-intuneric.o mica greseala si scapand o femela la masculi sau invers si vaduvia s-a dus.se pot obtine rezultate extraordinare la vaduvie atat la zborurile de viteza si demifond cat si la zborurile de fond pana in 800 de km.
nu va fie frica sa incercati vaduvia.daca a-ti inteles cat de cat atunci nu e prea grea.insa cum am vazut la mai multe asociatii din neatentie sau graba sau nu stiu cum sa numesc asta se mai scapa cate o femela peste mascul sau invers in momentul clemarii.masculii nu vor putea sa calce,dar pofta lor sexuala va fi diminuata.
Sus In jos
emtix
membru
membru



masculin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 47
Localitate : bucuresti
Hobbiuri : calatoriile
Data de inscriere : 03/07/2011

Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime3rd Iulie 2011, 16:08

nu are rost sa l zbori la vaduvie e si riscant e si prostesc
Sus In jos
http://www.instalatii-amenajari.com.ro
Continut sponsorizat





Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Empty
MesajSubiect: Re: Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??   Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie?? Icon_minitime

Sus In jos
 
Credeti ca este bine sa zbori la vaduvie??
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» zborul de vaduvie la puii masculi
» scuze dar nu le am prea bine cu gramatica
» care este posibilitatea.....

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
..:::Forum columbofil:::.. :: categori de porumbei :: Porumbei voiajori-
Mergi direct la: